Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Bakıcılarında Bulunması Gereken Özellikler

Yaşlı bakımı zahmetli olduğu kadar dikkat gerektiren bir iştir. Gün içerisinde vakit ayıramadığınız aile büyüklerinizin bakımını yaşlı bakıcıları sayesinde verimli bir şekilde sağlayamayabilirsiniz. Yaşlı ve bakıma muhtaç yakınınızın özelliklerini tanıyabilen, beklentilerini karşılayabilen bireyler olmalıdırlar. Eğer yaşlı yakınınız herhangi bir hastalıktan muzdarip ise bakıcı bu hastalığın tedavi yöntemlerine aşina olmalı ve gerekli durumlarda müdahale edebilmelidir. Yatılı görev yapmayan bir yaşlı bakıcısı günde ortalama 8 ila 10 saat arasında çalışır durumdadır. Fakat yalnız yaşayan yaşlı yakınlarınızın yanında yatılı hizmet veren bakıcıların bulunması gerekir. Yaşlı veya yaşlı hastanızın ihtiyaçlarının belirlenmesi yaşlı bakıcısı görevleri arasında yer alır. Aile ile olan anlaşmalarına göre bakıcı, hafta bir veya iki kez 24 saatlik izin alabilmektedir. Eğer yaşlı birey hareket etmekte zorluk yaşıyor ise, bakıcı yaşlının yatak içi ve yatak dışı egzersizlerini eksiksiz olarak yerine getirmelidir. Yaşlılık hakkında yapılan çeşitli araştırmalarda, yaşlıların yanlarında iletişim kurabilecekleri insanlara ihtiyaç duydukları kanısına varılmıştır. Bu nedenle yaşlıların evde bakımlarının yapılması daha doğrudur. Özellikle huzurevleri yaşlıda yalnızlık sendromu oluşması için elverişli bölgelerdir. Bu sebeple yaşlılar zor durumda kalınmadıkça huzurevlerine gönderilmemelidirler.

 

Ev kişinin kendisini rahat hissettiği ve bulunmaktan huzur duyacağı bir ortamdır. Bu sebeple kendi evinde bakımı gerçekleştirilen yaşlı çok daha rahat hissedecektir. Yaşlı bakıcısı, yaşlının bağlı olduğu geleneklere aşina olmalı ve yaşam tarzına uyum sağlayabilmelidir. Özellikle bir yaşlı bakıcısı yaşlılar ile bir arada olmaktan keyif duymalıdır. Düzenli bir aile yapısına sahip olmalıdır. Aile yapısına aşina olan bakıcılar daha verimli hizmet sunabilmektedirler. Soğukkanlı ve disiplinli bireyler hasta bakımında daha verimlidirler. Bakıcılar dakik olmalı ve zamanı iyi kullanmalıdırlar. Yaşlının ilaçlarının verileceği saati aksatmamaya özen göstermeli ve her gün için bir rutin belirlemelilerdir. Bazı durumlarda bakıcılar, temel ihtiyaçların karşılanması dışında ev ihtiyaçlarının karşılanmasına da destek olabilirler. Yaşlının ev temizliği yapılabilir ve yaşlının yemesinin uygun olduğu yemekler hazırlanabilir. Tüm bunların yanında yaşlının sosyal ihtiyaçlarına da cevap verebilecek bireylerin seçilmesi büyük önem taşır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Seçimi Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.