Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Bakıcıları

Yaşlı nüfusunun yükselmesi ile yaşlı bakıcılarına olan ilgi büyük oranda arttı. Kırsal yaşamdan farklı olarak kentsel yaşamın düzenine alışmış bireyler yaşlı bakıcı uygulamasını daha çok tercih etmekte. Yaşlıların çoğu fiziksel bakıma ihtiyaç duymayabilir. Fakat bakımlarını üstlenmekte zorlanan yaşlılar için tercih edilebilecek yöntemlerden biri yaşlı bakıcı uygulamasıdır. Yaşlı birey, evinde bakım görmek isteyebilir ve evinde daha rahat hissedebilir. Yaşlı bakıcıların hizmet verdiği alanlardan biri olan huzurevleri yaşlıyı yalnızlık sendromuna sürükleyebilecek alanlara dönüşebilir. Yaşlı bakıcı, yaşlıya yalnızlığını yenmesi konusunda büyük destek olur. Yaşlı bakıcı, hastaların geleneklerini göz önünde bulundurmalı ve hastanın yaşayış tarzına uygun olarak hizmet vermeye özen göstermelidirler. Belirli bir hastalıktan muzdarip olan yaşlı bireylerin bakımı sırasında yaşlı bakıcıların doktor ile irtibatta kalması esastır. Özellikle yaşlı nüfusun yoğun olduğu bölgelerde çokça tercih edilen meslekler arasında yer almaktadır. Özellikle Avrupa’da bakım evlerinin yetersiz olması ve verimli hizmet verememesi nedeniyle yaşlı bakıcı sektörüne gösterilen ilgi artmıştır. Huzurevi ve bakımevlerine gösterilen ilgi yaşlı bakıcıların sıkça tercih edilmesiyle azalmıştır. Yaşlı bakıcı ihtiyacı, kimi zaman bu mesleğin yaygın olduğu ülkelerden karşılanır. Eğer yaşlının bakıma ihtiyacı var fakat bakımı karşılayamıyorsa, devlet yaşlı bakıcısı ataması yapmaktadır.

 

Yaşlı Bakıcısı, hastalıktan muzdarip yaşlı bireyin doktoru ile sürekli iletişim halinde olmalı ve her ay sonunda hastalığın durumu hakkında doktora detaylı bir rapor göndermelidir. Yaşlı bireyin tedavi gereksinimleri karşılandıktan sonra bakıcı bu uygulamaların tümünü kaydeder. Yaşlı bakımında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle yaşlıların bakımının yapıldığı oda yaşlının zevkine göre düzenlenmeli ve temiz tutulmalıdır. Kişisel bakımı ile ilgilenemeyecek durumda olan yaşlıların bakımı ise yaşlı bakıcılar tarafından sağlanmaktadır. Yaşlı bireyin günlük ihtiyaçları karşılanır ve sosyal becerilerin körelmemesi üzere çalışmalar yapılır. Yaşlı bireyi içerisinde bulunduğu buhrandan ve yalnızlıktan kurtarmak üzere çeşitli çalışmaların yapılması şarttır. Yaşlılıkta, stres ve üzüntünün büyük yıkımlara yol açtığı bilinmektedir. Biyolojik ve psikolojik anlamda yaşlı bireye destek olunmalı ve istekleri yerine getirilmelidir.  İdeal bakım, ideal bakıcı seçiminden başlamaktadır. Bu nedenle bakıcı seçiminde hassas davranmak şarttır.

Bir önceki yazımız olan Günümüzde Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.