Yaşlı Bakımı ve Alzheimer

Yaşlı bakımı günlük hayatımızın koşuşturmasında vakit ayırmakta zorlanabileceğimiz bir durumdur. Hepimiz yaşamın döngüsü sonucu bir gün yaşlanacağız. Çoğu kişi ailelerindeki yaşlı insanları yaşlı evine yerleştirmek yerine, onların bakımı için bir bakıcı tutmayı tercih ediyor. Doğru yaşlı bakıcı ile bu tabi ki daha iyi bir seçenektir ama bunu doğru kişiyle yapmalısınız. Ülkemizde göçmenlerin para biriktirmek için ülkemize gelmesi ve bu işi yapmaları bize alternatifler sunsa da eğitimsiz ya da deneyimsiz kişileri seçmemelisiniz. Doğru firma ile anlaşmanız daha iyi olacaktır.

Yaşlı bakımı, yaşlı bireyin varsa hastalığına göre zorluk gösterebilir. Genelde hasta veya yatağa mahkum kişiler için bakıcı tutulsa da, eğer ilgilenemiyorsanız her yaşlının bakımı için bir bakıcı tutulmalıdır. Çünkü yaşlanmış kişiler ne kadar istemese de, kendileri yapabileceklerini iddia etse de, kendi yemeklerini temizliklerini ve bakımlarını yapmakta zorlanırlar.

Genelde Alzheimer ya da yatalak hastalar için refakatçiler tercih edilir. Bu yaşlı bakımı için son derece önemlidir. İki hastalıktan birisine sahip olan kişi, refakatçi bulunmadığı takdirde çok zor durumda kalabilir.

Alzheimer hala tedavisi bulunamamış, genelde yaşlılarda görülen, beynin yavaşça fonksiyonlarının yitirmesinin sonucu oluşan bir hastalıktır. Halk arasında bunama denir. Bu hastalığa yakalanan kişi zamanla öz çocuklarını bile tanımaz hale gelebilir. Böyle bir hastanın evinde bulunulması ve bakımının yapılması zorunludur. Evini hatırlayamadığı için eğer çocukluğunu geçirdiği ev başka bir evse, o evi kendi evi sanabileceği gibi evden çıkıp kendi evini arama yolculuğuna yeltenebilir. Daha sonra neden çıktığını unutup, kendisini hiç bilmediği bir yerde bulabilir. Ya da yemek yemeyi unutabilir. Hastalığın derecesine göre hislerini kaybedebilir ya da evinde yabancı gördüğü kişilere, eşine bile saldırabilir. Böyle bir hastanın olduğu evde işin ehli, deneyimli, anlayışlı ve bilgili yaşlı bakıcıların olması zorunludur. Alzheimer hastalarının bakımı, günlük programlar halinde olmalıdır. Yemek yediği saatler belli olmalıdır. Yaşlı bakımı konusunda bilgili kişiler tarafından gözlem halinde olmalıdırlar. Hastalığın belli bir düzeyde kalması için doktor kontrolünün yanı sıra, bakıcısı tarafından kelime egzersizleri gibi bir takım aktiviteler gerçekleştirmelidirler.

Çalışan bireylerin genelde zorlandıkları bir durum olan yaşlı bakımı, alanında uzman kişiler tarafından yapılması oldukça gerekli ve yaşlı için yararlı bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Kişilerin Bakımı ve Yaşlı Bakıcıları başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.