Yaşlı Bakımı Sırasında Önem Arz Eden Unsurlar

Aile büyüklerine bakma olanağı yoksa bakım için yaşlı bakıcılar devreye girecektir. Genç nüfusunun hızlı artışı ile birlikte yaşlı nüfusu çoğalmış ve çözüm gerektiren birçok sorun ortaya çıkmıştır. Psikolojik olarak yaşlılığın getirilerinden biri olan buhranı yenmek amacıyla işini seven, sevecen bakıcılar ilk tercih olmalıdır.

 

Yaşlı bakıcı yetiştiren kurumlar bakıcı seçiminde size öncü olabilirler. Yaşlılara verilen değerin azalması ve çekirdek ailelerin kendi içlerinde yaşam sürdürmesi sonucu sosyal hizmet alanlarından biri olan, yaşlı bakım hizmetleri meydana gelmiştir. Böyle bir meslek seçmek isteyen bireyler sabırlı olmalı ve hayatlarının büyük bir bölümünü karşıdakinin ihtiyaçlarına ve bu ihtiyaçlara verimli cevap vermeye adamalıdırlar. Evde yaşlı bakımı yapılırken özellikle yaşlıların yaşadığı bölgenin temiz tutulması ve ilgi görmesi gerekmektedir. Yaşlılara yoğun ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak doktor kontrollerine götürülmelidirler. Yaşam biçimlerinde meydana gelen değişiklikler, psikolojik veya fizyolojik durumları gibi unsurlar kayıt edilmelidir. Yaşlı bakıcı mesleğini tercih edecekler öncelikle iletişim becerisi kuvvetli, sabırlı, aile bağları yüksek bireyler olmalıdırlar. Bir bakıcının güvenilir olması önemlidir. Hastayı rahat ettirebilecek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliklere sahip uzman kişilerin seçilmesi önemlidir. Yaslı bakıcı mesleğinde uzman kişilerin seçilmesi yanında dikkatli ve gözlemci kişilere iş verilmelidir. Yaşlı aile fertlerinin kullanması gereken ilaçları saatini aksatmadan vermeli ve ilaçlarını aksatmamalısınız. Bakım esnasında zorlu durumlarla muhakkak karşılaşacak olan bakıcılar bu süreç boyunca olumlu bir yaklaşım göstermelidirler. Huzurevlerine gönderilen yaşlılar kendilerini dış dünyadan soyutlarlar. Bunun sonucunda insanlara karşı saldırgan bir tutum beslerler. Yalnızlık da huzurevlerinde bulunan yaşlıların sorunlarından birdir. Yaşlı insanların mutluluğunu sağlamak üzere yaşlı bakıcı seçimi doğru olarak yapılmalıdır. Yaşlıların bakıma ihtiyacı kimseler oldukları unutulmamalı ve onları kıracak ve psikolojik hasarda bırakacak kelimeler kullanılmamalıdır. Yaşlıları beslerken onların yiyebileceği kıvamda yemeklerin yapılmasına dikkat edilmelidir. Yaşlı bakımı oldukça zor ve şefkat gerektiren bir meslektir. Sabır ve hastaya karşı sevgi beslemek en önemli unsurlardandır.

 

Yaşlı bakımında yaşlılara her türlü konuda destek olmalı ve desteğinizi onlardan esirgememeye dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılığı Nedir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.