Yaşlı Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizlik bakım sırasında dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Temizlik işlemini tek başına gerçekleştiremeyen yaşlı hasta düzenli olarak temizlenmelidir. Günlük bakımın ne kadar önemli olduğu bilinmeli ve hastanın yaşam kalitesinin arttırılması üzere günlük bakımı aksatılmadan yapılmalıdır.

 

Yaşlı hasta, genel ve lokal vücut temizliğine ihtiyaç duyar. Bu uygulama sırasında 6 adet havlu ve 3 adet leğen, sabun veya vücut bakımında kullanılan herhangi bir temizleyici, nemlendirici, ped, tek kullanımlık eldiven, çöp torbası, kirli torbası, tek kullanımlık 4 adet lif malzemelerinin bulunması gerekmektedir. Yaşlı hasta temizliği özenle yapılması gereken bir bakım şekli olduğundan vücut silme tekniklerine uyularak yapılması gerekir. Bu uygulama öncesinde ilk önce bakıcı kendi kişisel hijyenini sağlamalıdır. Eğer grup halinde çalışıyorlarsa grubun diğer elemanları bilgilendirilmelidir. Temizliğe başlamadan önce yaşlı hasta bilgilendirilir ve onayı alınır. Bakıcılar için önemli bir unsur olan beş altın kural mutlaka uygulanmalıdır. Malzemelerin konulacağı alan arınık hale getirilmeli ve hastanın mikrop kapma olasılığı düşürülmelidir. Tüm ön işlemler tamamlandıktan sonra hastanın ayarlanabilir yatağı en rahat yüksekliğe getirilir. Gerekli malzemeler bakıcının el hizasına dizildikten sonra hastanın ne içeceği veya bakım sırasında bir şey isteyip istemediği sorulur. Ped kullanan hastaların pedinin temiz olup olmadığı sorulur. Eğer değilse ilk yapılacak işlem pedin değiştirilmesi olacaktır. Sonrasında hastanın diş bakımı yapılır. Hasta eğer protez diş kullanıyorsa protez dişler özenle temizlenirler. Uygun fırçalama şekli hastayı fazla hırpalamadan aşağı- yukarı veya yukarı-aşağı şeklindedir. Ağız çalkalama işlemi sırasında hastanın ağzında herhangi bir yara olup olmadığı kontrol edilir. Hastanın üzerinin ıslanmaması için kafasından aşağısı havlu veya battaniye ile kapanmalıdır. Daha sonra gözler burun ve yüz temizliği başlar. Tüm vücut bu hamleler ile silinir. Suyun sıcaklığı hastaya göre ayarlanmalıdır. Yaşlı hasta bakım sırasında kendini rahat hissetmiyor ise size olan güvenini tam olarak sağlayamamış demektir. Felçli hastalarda bakım genellikle bu şekilde yapılır fakat sadece yaşlılıktan ötürü bakıcıya ihtiyaç duyan bireylerde sadece kendi bakımını yapamıyorsa vücut temizliği yapılır. Bunun dışında kendi bakımını yapabilen hastalara bakım sırasında sadece yardım edilir.

 

İhtiyaç durumundaki yaşlıların bakımı çok hassas bir konudur bu nedenle özen gösterilerek yapılması ve kesinlikle baştan savma olmaması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.