Yaşlı Bakımı Nasıl Olmalıdır? Yaşlı Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle yazımıza, yaşlı bakımının oldukça meşakkatli bir iş olduğunu söyleyerek başlayalım. Gereklilikleri arasında kesinlikle şefkat ve sabır olması gereken yaşlı bakımı, beraberinde bazı sorumlulukları getirir.  Öncelikle sıralayacak olursak;

  • Yaşlı bakımında sağlık kontrolleri hiç aksatılmamalıdır.
  • Yaşlıların ilaçlarını düzenli bir şekilde almasına oldukça dikkat edilmelidir. Kesinlikle saati geçmeden alınması gereken ilaçlar olabileceğinden, buna özen gösterilmelidir.
  • Koruyucu bakım hizmeti ile birçok sorunun önüne geçilebilir.
  • Yaşlı bireyin sosyal yaşamına özen gösterilmelidir. Yalnızlık psikolojisinin yaşlıya kesinlikle aşılanmaması gerekir ve buna fırsat veren durumlar da kontrol altına alınmalıdır.
  • Yaşlıların fiziksel aktivitelerde bulunması gerekmektedir.
  • Beslenme denetimine dikkat edilmelidir.

Yaşlı bakımı işinin, iyilik yapma amacından çok, yaşlının durumunun iyileştirilmesi için yapıldığının unutulmaması gerekir. Bilinçsiz yaşlı bakımı yaşlıya eziyet haline gelebilmektedir. Bu iş için kurulmuş kuruluşlar mevcuttur ve gün geçtikçe de yaygınlaşmaktadır. İyi yapılan köklü bir bakım hizmeti, yaşlının sağlık bakımına olan ihtiyacını minimuma indirebilir. Bu işin önemini, üniversitelerde bir bölüm olarak okutulmasından anlayabilirsiniz.

Yaşlı bakımı hizmeti eğer evde sağlanacaksa, imkanlar el verdiği takdirde ayrı bir oda hazırlanmalıdır. Hazırlanan oda tercihen banyoya yakın olmalıdır. Işık alan bir oda ruhsal olarak hastaya çok iyi gelir. Böyle bir oda hazırlamanız mümkün değilse, yaşlıyı her gün hava almaya çıkarmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Yaşlı bakımında önemli olan diğer bir nokta ise, yaşlının temizliğidir. Yaşlı bireyi yıkamanız mümkün değilse, vücudunu silme yoluyla hijyen sağlayabilirsiniz. Hastanın kişisel günlük temizliğine başlamadan yatağın başı kaldırılmalı veya yastıklar buna göre ayarlanmalıdır. Daha sonra temizliğe ağızdan başlanmalıdır. Yumuşak bir diş fırçasıyla, hastayı incitmeyecek bir şekilde ağız temizliği sağlanabilir. Temizlik bittikten sonra yatak başlığı veya yastığın normal konuma geldiğine dikkat etmelisiniz. Yaşlının gözlerinin temizlenmesinde lif kullanılabilir, daha sonra gözler kurulanır. Bu işlemin ardından isteğe bağlı nemlendirici bir krem kullanabilirsiniz. Burun temizliğinde yukardan başlanıp, aşağıya doğru inilmelidir. Burun deliklerinin çevresi narin bir şekilde dikkatlice temizlenmelidir. Aynı işlemi kulak arkası için de uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılar İçin Bakımevleri başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.