Yaşlı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İnsanlar hayatlarının belirli dönemlerinde fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını tek başlarına karşılayamamaktadır. Özellikle bireyler yaşlılık dönemlerinde birtakım nedenlerden ötürü yaşamsal faaliyetlerini tek başına yeterli düzeyde giderememektedir. Bu noktada kendi kendine yetemeyen kişiler, ikinci bir kişinin bakımına ihtiyaç duymaktadır. Aile fertleri beklenilen düzeyde zaman ayıramadıklarından ötürü bu işi profesyonel yaşlı bakımevleri üstlenmektedir.

Yaşlı bakımı üzerine eğitim almış kişiler tarafından profesyonel anlamda hizmet veren yaşlı bakımevleri yaşlı bakımı konusunda her türlü hizmeti sağlamaktadır. Yaşlı bakımı konusunda güvenilir ve tecrübeli kanallar ile çalışmak oldukça önem arz etmektedir. Zira yaşlı bakımı hassasiyet, titizlik ve güvenilirlik beklenilen bir iştir. Yaşlılık dönemlerinde fiziksel açıdan güçsüzleşen, günlük aktivitelerini zorlukla yapma yahut yapamama, sağlık problemleri gibi problemlerin yanı sıra psikolojik olarak da destek verilebilmektedir. Yaşlı insanların neredeyse hepsi birtakım sağlık problemleri ile hayatlarını sürdürmektedir. Günde belirli aralıklar ile ilaçlarını alması, periyodik olarak doktor muayenesi olması, doktorların önerdiği şekilde perhiz yapılması, düzenli uyku ve aktivitelerinin gözetilmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Yaşlı bakıcı sıfatını taşıyan kişiler gerekli eğitimleri almış, kapsamlı zihinsel ve psikolojik testlerden geçmiş, alanında uzman ve tecrübeli kişiler olmalıdır. Bunun yanı sıra birtakım sık karşılaşılan sağlık problemlerine karşı yetkin olma, ilaç takibi, serum takma, damar yolu açma, tansiyon kontrolü gibi basit tıbbi işlemler konusunda da yeterli bilgide olmalıdır. Yaşlılar yatağa bağımlı bir hayat sürdürebildikleri gibi sadece ev ihtiyaçlarının giderilmesi, hastaneye götürülmesi, ilaçlarının verilmesi gibi konularda da yaşlı bakıcı hizmeti almaktadır. Yaşlı bakımı gündüzcü olarak yapıldığı gibi yatılı olarak da istenebilmektedir.

Yaşlı bakıcı üzerine eğitim almış kişilerin yanı sıra fizyoterapi, refakatçi gibi konularda da yardımcı olunabilmektedir. Yaşlı bakımı üstlenmiş kişiler yaşlılığın getirdiği birtakım psikolojik problemlere karşı da yetkin olması gerekmektedir. Yaşlı sayılabilecek insanlar hayatlarının bu dönemlerinde kendilerini yalnız, tükenmiş, bitkin ve karamsar hissedebilmektedir. Bunun yanı sıra memnuniyetsizlik, stres ve sinir gibi psikolojik problemlerle de karşı karşıya kalınabilmektedir.

Yaşlı bakıcı hizmeti veren kişilerin ya da kurumların bu noktada aile sıcaklığını yaşatacak, sabırlı, hassas, hoşgörülü, sakin ve profesyonel olmaları gerekmektedir. Yaşlı bakıcı hizmeti veren kişiler bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sosyal aktivite, yürüyüş, diyalog gibi beklentilerini de karşılayabilmektedir. Yaşlı bakımı konusunda detaylı bilgi sahibi ve profesyonel hizmet veren kişi ve kurumlar ile çalışmanız bu noktada oldukça önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Herkesin Seçeceği Ve Seçileceği Bir Meslek Değildir! başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.