Yaşlı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Şehir hayatının getirilerinden dolayı yaşlı yakınlarınız ile ilgilenmekte zorlanabilirsiniz. Yaşlı bakıcılarının başlıca amacı Türkiye’nin her köşesinde yer alan yaşlılara gerekli bakımı sağlayabilmektir. Gerekli eğitim alındıktan sonra yaşlı bakıcı dilediği bakım alanında başvuru yapabilmektedir. Yaşlı bakıcı, sabırlı ve sevecen olmalıdır. Bakımını yaptığı yaşlı bireyin önceliklerini kendi önceliklerinin önünde tutmalıdır. Yaşlı bakıcıların kötü alışkanlıkları olmaması gerekmektedir. Sabır ve şefkat duyguları gelişmiş, bakım ve ilgi konusunda belirli donanıma sahip bireyler olmalıdırlar. Yaşlılıkta ortaya çıkan sağlık sorunlarının çözümlenmesinde koruyucu ve iyileştirici bir tutum izlemelilerdir. Yaşlılık döneminde ortaya çıkan hastalıkların çoğu kronik olduğundan erken tanı tedavide önemli bir rol oynamaktadır. Yaşlılara evde bakım hizmetleri ile sürekli sağlık hizmeti ve desteği sağlanmalıdır. Yaşlıların büyük bir oranı sürekli ilaç kullanmalıdır ve bu ilaçların düzenli olarak yaşlıya verilmesi önem taşır. 75 yaş üzeri bireylere yılda en az bir kez doktor ziyareti düzenlenmelidir. Yaşlı bireyin yalnızlıktan korunması, fiziki aktiviteler sırasında oluşabilecek kazaların en aza indirgenmesi üzere çalışmalar yapılması gerekmektedir. Yaşlı bakıcı, profesyonel ilkelere dayanan bir konudur. Evde bakım hizmetlerinin sağlanması hastanın psikolojisi açısından faydalı bir konudur. Alışkın olduğu ortamda bakım görmek hastayı büyük seviyede rahatlatacaktır.

Yaşlılara koruyucu bakım hizmeti verilmesi, yaşlının başına gelebilecek olası kazaların engellenmesine yardımcıdır. Belirli bir hastalıktan muzdarip yaşlı bireylere daha farklı bir bakım hizmeti sunulması gerekmektedir. Hastalık sahibi yaşlıların bakımını yapan bakıcıların çeşitli hastalıklar konusunda bilgili olmaları gerekmektedir. Acil müdahale gerektiren durumlarda bakıcı soğukkanlılığını koruyabilmeli ve hızlı hareket edebilmelidir. Yaşlı bakımı özen isteyen bir iştir. Yaşlı bakıcısı zamanının büyük bir bölümünü yaşlı bireye ayırmaya hazır olmalıdır. Araştırmalar, aile bağları kuvvetli olan bireylerin özellikle yaşlı bireylere daha verimli bakım gerçekleştirdiklerini göstermektedir. Orta yaşlarda başlanan bakım hizmetleri ileride bakıma ihtiyaç duyma oranını azaltmaktadır. Kötü alışkanlıklara sahip yaşlı bireylerin bu alışkanlıklardan uzak tutulması sağlanmaktadır. Gerekli görülen tedavilerin tamamı eksiksiz olarak uygulanır. İleride oluşabilecek hataların en aza indirgenmesi üzere çalışmalar yapılır ve ortam yaşlı bakımına uygun olarak tasarlanır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Nasıl Seçilmelidir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.