Yaşlı Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaşlı bakımında hatalardan kaçınmak ve hastaya mümkün olduğunca verimli bir bakım deneyimi yaşatabilmek esastır. Son dönemlerde evde hasta ve yaşlı bakımı işlemine birçok yenilik getirilmiş ve sektörün gelişmesi amaçlanmıştır. Engelli veya yaşlı bireylere sunulan bakım hizmetlerinin temel hedefi, yaşlı veya engelli bireyin ailesi yanında bakımının yapılabilmesini sağlamaktır. Ancak aile yanında bakımı yapılması mümkün olmayan bireyler için farklı hizmet kuruluşları ve hastaneler de bulunmaktadır. Yaşlı bakımı konusunda belirli eğitim seviyesine ulaşmış bireyler seçilmeli ve bireylerin referansları göz önüne alınmalıdır. Yalı bakımı sırasında, yaşlı bireyin gelenek ve göreneklerine saygı duyulmalı ve kişinin düşünce yapısına herhangi bir saldırıda bulunulmamalıdır. Yaşlılar ile bir arada olmaktan memnuniyet duyan bireyler işlerde daha büyük başarı gösterirler. Bazı yaşlılar, kendi ihtiyaçlarını gidermekte zorlanır ve mutlak bakıma ihtiyaç duyarlar. Yaşlılığın getirilerinden bir tanesi ise yalnızlık sendromudur. Yaşlıların kendilerini yalnız hissetme oranları orta yaşlı ve genç bireylerden daha yüksektir. Bu sebeple yaşlıların huzurevleri veya bakım evlerine gönderilmeleri yaşlı bireyin psikolojik durumu açısından doğru değildir.

 

Yaşlının kendi evinde bakım görmesi içerisinde bulunduğu durumdan sıyrılması üzere uygulanabilecek en ideal bakım şeklidir. Bir yaşlı bakıcı mutlaka sabırlı ve şefkatli olmalıdır. Bulunduğu durumdan dolayı üzüntü içerisinde olabilecek yaşlılara karşı mümkün olduğunca pozitif bir tutum izlemeli ve asabi ruh hallerine büründüklerinde anlayış gösterebilmelidir. Yaşlı bireyin hayata geri kazandırılmasını sağlamak üzere bakıcı tarafından çeşitli aktiviteler düzenlenmelidir. Yaşlı bireyin ihtiyaçları bakıcının ihtiyaçlarının önünde tutulmalıdır. Vücudu ve bağışıklık sistemi dayanıksızlaşan yaşlı bireyin çevresinde sigara veya tütün içeren ürünler tüketmek doğru değildir. Bu zayıf bir bünyeye sahip olan yaşlı bireyin zarar görmesine neden olabilir. Yaşlı ve yaşlı bakıcı arasında bağ kurulması önemlidir. Yaşlı birey bakıcısını sever ve onunla beraber olmaktan keyif alırsa yaşlı bakımı daha eğlenceli ve verimli bir hale gelecektir. Yaşlı bakıcılar, konularında uzman ve yaşlı psikolojisi hakkında detaylı bilgiye sahip bireyler olmalıdırlar. Eğitim sırasında yaşlı psikolojisi dersi almış olmak yaşlı bakıcı için ayırıcı bir özelliktir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Hizmetleri başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.