Yaşlı Bakımı: Direnç İle Başa Çıkmak

Yaşlı bakımı oldukça zor bir mücadele sahası haline gelebilmektedir. Bu noktada özellikle bakıma ihtiyaç duyan yaşlı sevdiklerimizin bu hizmete karşı olan direncini, buna neyin ve neden olduğunu bilmek gerekmektedir. Yaşlılar için bakım yaparken karşılaşabilecekleri en büyük zorluklardan birisini bakım direnci oluşturuyor. Peki, bu süreçte sevdiğimiz kişinin neye karşı direniş gösterdiğini nasıl biliriz?

Yaşlı Bakımına Direnç Neden Oluşur?

Bakıma ihtiyaç olan yaşılar genel olarak fiziksel, ruhsal kayıp ile bazı ihtiyaçlarını bireysel olarak gideremediği durumlarda oluşan irade kısıtlılığıyla ortaya çıkmaktadır. Yaşlı bakımı hizmetlerinden yararlanmak bazı şeylerden feragat etmek, gizlilik ve yeni rutinlere adapte olmak demektedir. Uzun süredir bireysel çabalarıyla veya çocukları gibi yakın çevresiyle temel yaşam ihtiyaçlarını gidermeye alışmış olanlar, özellikle bakıcıların metotlarına karşı gelebilirler. Bu durum sadece bir bakıcıyla değil, ihtiyaç gidermede yeni olan her şeyle oluşmaktadır. Bunun başında da yeni rutinler gelir. Bunun sonucunda bir bakıcı tutmaya karar veren aile bireyleri de sevdiği kişinin tepkileri karşısında savunmasız, kırgın veya suçlu hissedebilmektedirler. Bu konu kesinlikle bir zayıflık işaret olarak görülmemeli, sorunlarla başa etmede profesyonel bir bakıcı hizmetinin yapabileceklerine güvenmelidirler. Zira bakmak zorunda kaldığınız yaşlı yakınınızı ne kadar severseniz sevin, yaşlı bakımı hakkında gerekli bilgi ve eğitime sahip olmamanız durumunda, ona karşı yapabileceğiniz en büyük iyilik de alanında uzman ve donanıma sahip bireylerce bakıma tabi tutulması olmaktadır.

Bakıma İhtiyacı Olan Yaşlılara Karşı En İyi Yaklaşım Yolu Nedir?

Eğer yaşlı yakınınızın bakıma karşı direniş gösterdiği hakkında şüpheleriniz olmuşsa, konuyu açmak için tereddüt yaşayabilirsiniz. Yakınınızla bu konuyu açmanın belli önemli koşulların sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde ikna etmek zorlaşabilir.

  • Öncelikli olarak yaşlı yakınınızın neye ihtiyacı olduğunu belirleyin. En iyi işe yarayabilecek yardımı veya yaşlı bakımı hakkında araştırma yaparak değerlendiriniz.
  • Kendiniz ve yaşlı yakınınız için rahat bir zaman seçin. Bu sevilen birine fikirlerinizi anlatmak ve kendinizi anlaşılır kılmayı daha kolay hale getirecek.
  • Sevdiğiniz kişinin tercihleri hakkında sorular sorun. Cevaplar eşliğinde fikirlerinizi beyan edin ve bunun gerekliliğinden çok potansiyel faydalarından bahsedin.
  • Aile üyelerini ikna için toplayabilirsiniz. Aile ve arkadaşlar, sevdiğiniz kişinin bakıcı yardımını kabul etmesinde iyi bir ikna edici olabilir.
  • Pes etmeyin. Eğer yaşlı yakınınız bu konuyu konuşmak istemiyorsa, daha sonra tekrar deneyin.

Bir önceki yazımız olan Evsel Yaşlı Bakım Hizmeti başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve Evsel Yaşlı Bakım Hizmeti hakkında bilgiler verilmektedir.