Yaşlı Bakımı Bölümü

Yaşlı ve hastalara karşı daha nitelikli hizmet verebilmek amacıyla belirli üniversitelerde kurulan Yaşlı Bakımı Bölümü üniversitelerde iki yıllık öğrenim süresince öğrencinin bakım konusunda nitelikli öğrenim görmesini amaçlar.

Yaşlı ve hastalara karşı nasıl davranacağını bilmek, ilaç kullanımı, acil durumlarda ne yapılması gerektiği gibi konularda eğitim verilen bu bölümde yaşlı bakımının tüm detayları ve incelikleri gösterilmektedir. Özellikle son yıllarda bakıcılara olan ilginin artmasıyla gerek bakıcıyı tutan taraf gerekse bakıcı için nitelik söz konusudur. Bir bakıcının sadece kişinin yanında durmasıyla veya ona bebek gibi göz kulak olmasıyla bakıcı olamayacağı görüşü gün geçtikçe geçerliliğini arttırmaktadır. Peki, yaşlı bakımı bölümü için neler gereklidir ve sonrasında kişiyi neler beklemektedir?

Bölüme, iki senelik olduğundan mevcut sınav şartlarına göre YGS-2 denilen puan türünden ya da liselerin Ebelik, Ebelik-Hemşirelik, Hemşirelik, Laborant, Laboratuvar, Laboratuvar Hizmetleri, Laboratuvar Teknisyenliği, Sağlık, Sağlık Memurluğu, Veteriner-Laboratuvar, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Yaşlı Hizmetleri bölümlerinden mezun olanlara sınavsız olarak giriş yapılabilmektedir. İki senelik eğitimin ve bu senelere dahil olan stajdan sonra alınan diploma ile KPSS kapsamında memur olarak iş bulunabilir yahut özel sektörde çalışabilirsiniz. Memur olarak hastanelerde geriatri ünitesinde veya yoğun bakım servislerinde, özel sektörde ise başta özel hastanelerde hemşire olarak iş bulma imkânı mevcuttur. Dilenirse sadece yaşlı bakım hizmeti verilip iş olanağı sağlanabilir.

Yaşlı bakımı bölümü, artan ihtiyaç doğrultusunda her sene daha fazla talep görmekte, bakıcılığın niteliğini yükselttiğinden dolayı işverenler tarafından aranmaktadır. Diplomanız sayenizde daha kolay iş bulabileceğiniz gibi yaşlıların ihtiyaçlarını doğru karşılayacak, onlarla rahat iletişim kurabilecek ve işinizi zorlanmadan yararlı bir şekilde yapabileceksiniz. Üstelik alacağınız ücret, öğreniminize eşdeğer olarak artış gösterecek, çalışma yapacağınız alanlar artacaktır. Yaşlıların kendilerine bebek bakıcısı aramadıklarını, onları anlayacak ve acıma yerine doğal bir sürecin etkisiyle yaklaşmanın önemini bilecek kişilerin olması, alınan bu sistematik öğrenim sonucu mümkün hale gelecektir. Yaşlı bakımı bölümü iş şartları neticesiyle her dönem farklı üniversitelerde bölüm haline gelip öğrenci kabulüne başlamaktadır. Sadece bölümle ilgili karara varırken sadece iş olanaklarını değil, yaşlılarla ilgilenmenin zorluklarını ve altından kalkabilecek bir hüviyette olmanızı da düşünmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Refakatçiler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.