Yaşlı Bakımı

Günümüzde insan hayatının modernleşmesi ve hayatın daha yoğun olmasıyla beraber yeni birçok meslek dalları peyda olmuştur. Bunlardan birisi olan yaşlı bakıcılar özellikler evde yaşlanmış yakını olan insanlara oldukça yarar sağlamaktadır.

Yaşlı bakıcı ihtiyacının artmasıyla yaşlı bakımı mesleği dalına olan ilgi de artmış durumdadır. Ayrıca kişi devlet dairelerinde çalışabildiği gibi, özel kurumlarda da mesleğini icra edebilirler. Bunun yanı sıra evinde yaşlı yakını olan ve çalıştığı için onunla doğru bir şekilde ilgilenme imkanı bulamayan herkes bu insanlara ihtiyaç duymaktadır. Yani günümüzdeki ihtiyaç fazlalığının artmasıyla oluşturulmuştur.

Yaşlı bakımı yaşlıların her türlü bakım ihtiyacıyla ilgilenen gibi onunla iletişim kuran nitelikli kişilerce yapılır. Bu meslek kolu en başta insanlara yardım etmeyi sevmek ve sorumluluk sahibi olmakla alakalıdır. Ayrıca sabırlı olmakta önem arz eder. Her meslek gibi bu mesleğin de görev kapsamları bulunmaktadır. Yaşlı bakıcı yaşlının tüm gereksinimlerini bilmekle yükümlüdür. Buna göre yaşlının alışkanlıklarını bilerek buna göre bir bakım planı çizer. Evde bakılan ya da hastane de bakılan yaşlı için doktordan detaylı bilgi alınmalıdır. Ayrıca aileden de gereken bilgiler alınır. Varsa ilaçlarını vaktinde verir. Yaşlının bedensel olduğu kadar psikolojiksel durumu içinde yardımcı olur. Onunla sohbet ederek iletişim kurar. Vara günlük egzersizler için ona yardımcı olur. Yaşlının durumuyla ilgilendiği gibi odasını temiz ve düzenli tutar. Gerekirse yaşlıyı dışarıya çıkarır ve gezdirir. Daha bu çerçeve içersinden yaşlı bakıcının görevleri arttırılabilir.

Görev sorumluluklar kişinin karakterinin bu mesleğe uygunluğuyla doğru orantılı bir şekilde yapılır. Yani yaşlı bakımı insanlara yardım etmeyi seven ve onlarla vakit geçirmekten hoşlanan bir yapıda olman kişilerce yapılmalıdır. Ayrıca sabırlı, güler yüzlü ve sevecen olmalıdır. Esnek çalışma saatlerine uyabilmelidir. Sorumluluklarının farkında olup yerine getirebilen bir yapıda olması gerekir. Yani bu tür özellikler sayesinde mesleğini doğru bir şekilde yapabilecektir.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ve lisans diplomasını alan kişi bu mesleği belirli kurumlarda icra edebilmektedir. Hem eğitimini tamamlamış hem de kişisel sorumluluklarının farkında olan kişi bu mesleği doğru icra edebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.