Yaşlı Bakım Hizmetlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşlanmak her insanın doğasında olan ve hayatın normal sürecinde gerçekleşen bir durumdur. Bugün hareketli olan ve her yere koşturabilen bireylerin ilerleyen zamanlarda bu kadar hareketli olamayacağı ve zamanla yaşlanmanın etkisi ile yorgun ve halsiz düşmeye başlayacağı bilinen bir gerçek. Her geçen gün bazı kasların gücünü yitirmeye başlaması, kulağın içerisinde duymayı sağlayan hücrelerin her geçen yıl biraz daha fazlasının ölmesi nedeniyle duymanın güçleşmesi gibi durumlar yaşlılığın en belirgin sıkıntılarıdır. Ancak yaşlılık süreci bununla kalmayıp gözlerin de görmesinin bozulmasına neden olur. Zamanla daha da çok artan şikâyetler deride de başlar. Derinin dış yüzeyinin kemikten daha gevşek ve geniş olması ile birlikte yüzde oluşan kırışıklıklar ve birikmeler de zamanla genç haldeki güzelliğin yok olmasına neden olur.

Yaşlılar her geçen yıl biraz daha bakıma muhtaç bir hale gelirler. Kasların gücünü kaybetmesi ile birlikte sürekli ağrıların hissedilmeye başlaması yaşlıların bu sıkıntılarını biraz daha artırır. Yaşlılık süresince kendi kişisel ihtiyaçlarını gidermeye yeterli olmayan bireylerin eğer maddi imkânları el verirse bir yaşlı bakım hizmeti veren kurumdan hizmet alması gerekir.

Yaşlı bakıcı hizmetlerinden faydalanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. Öncelikle bir danışmanlık hizmeti veren firma aracılığı ile yaşlı bakıcısı tutacağınızdan emin olmalısınız. Yıllardır uygulanagelen doğrudan bir tanıdık vasıtası ile bulunan hasta veya yaşlı bakıcısı kimselerin istenilen performansta çalışmadığı ve hizmeti güzel veremediği biliniyor. Bunun yerine profesyonel bir şekilde hizmet veren bir danışmanlık bürosu ile anlaşmalı ve sözleşmeli olarak hizmetinizi almalısınız. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda derhal danışmanlık hizmeti veren şirket ile görüşür ve sorunun çözülmesi için gereğinin yapılması gerektiğini söylersiniz. Aksi takdirde tanıdık vasıtası ile bulduğunuz hasta bakıcının başınızı çok ağrıtacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da yaşlı bakıcısı ya da hasta bakıcısı olarak tuttuğunuz kişinin bağlı olduğu kurumun gerçekten resmi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Resmiyet olduğunu iddia ederek kaçak iş yapan çok sayıda sözde kurumun olduğunu aklınızdan çıkarmamalı ve mümkünse kurumun olduğu söylenen adrese giderek görüşmeyi iş yerlerinde yapmayı teklif etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Artık yaşlı bakımı bir meslek dalı başlıklı makalemizde bakıcılık hakkında, bakıcılık mesleği ve eğitimli bakıcılar hakkında bilgiler verilmektedir.