Yaşlı bakım hizmeti

Yaşlı bakım hizmeti her şeyden önce özen isteyen konulardan biridir. Geçen zaman insanları yaşlandırırken bu güzel dönemleri en iyi şekilde geçirmek herkesin hakkıdır. Bu nedenle yaşlı bakım hizmetinde bebekten farksız olan yaşlılar için aynı önemi göstermek önemlidir. Yaşlandıkça alıngan olan ve özgüvenlerini kaybeden yaşlılara kendilerini iyi hissettirmek ve eksikliklerini daha az hissetmelerine yardımcı olmak bakıcıların başta olmak üzere çevre de bulunan herkesin görevidir. Onları anlamaya çalışmak ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasında onlara en iyi şekilde destek olmak bu süreçte onlar için yapılacak en iyi şeylerden biridir.

Yaşlı bakım hizmetinde bakımı üstlenen kişilerin gerekli donanıma ve sorumluluğa sahip olmaları gerekir. En ufak hatalarda telafisi zor olan durumlarla karşılaşmama adına sürekli dikkatli davranmak yaşlıların alacağı bakımın kalitesini artıracaktır. Temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmek ve sağlık kurallarına uygun olarak bakım hizmeti vermek yaşlıların hastalıklardan korunmalarına yardımcı olacaktır.

Yaşlılar için bakım hizmeti veren kişiler için bu durum zorlayıcı olsa da sabırlı ve istikrarlı olmak önemlidir. Yaşlıların ruhsal çöküntü içinde olmalarını göz önünde bulundurarak onları anlayışla karşılamak olgun bireylerin yapacağı davranışlardır. Sürekli ilgi bekleyen ve desteğe muhtaç olan yaşlıların temel bakımlarının yanı sıra her türlü fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarında yanlarında olmak onları iyi hissettirecektir.

Yaşlı kişilere bakım hizmeti sağlanırken onlara kendilerini önemli hissettirmek önemlidir. Durum elverdiğince onları gün içindeki aktivitelerde yer vermek ve önemli olduklarını hissettirmek için yapılması gerekenlerdir. Yaşlılık döneminde hassas ve alıngan olan kişilere bu alanda faydalı tutumlarda bulunmak onların uyum sürecini hızlandıracaktır. Yaşlı bakım hizmeti veren kurum ve kuruluşların yaşlı bakımı için gerekli bilince sahip olmaları yaşlıların toplum içinde değerli olmalarına katkı sağlayacaktır. Bakım hizmeti verilen yaşlılar arasında eşit olmak ve onların haklarına saygılı olmak yaşlılar için yapılması gerekenler arasındadır. Verilen bakım hizmetlerinde yaşlıların menfaatlerini gözetmek onları yasal hakları konusunda bilgilendirmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde yaşlı insanları yaşamdan soyutlamak ve haklarını ellerinden almak onların mutsuz olmalarına neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakım Hizmetinde Kalite başlıklı makalemizde bakım hizmetleri, evde hasta bakımı ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.