Yaşlı Bakım Bölümü ve İş Olanakları

Yaşlı bakımı, sabır ve özen gerektiren bir işlemdir. Yaşlı bireyler günlük hayatlarında gerçekleştirdikleri faaliyetleri belirli bir yaştan sonra gerçekleştirmekte zorlanırlar. Hayatın temelini oluşturan ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan yaşlılar için yaşlı bakıcı hizmeti oldukça faydalı olabilecek bir hizmet tipidir. Yaşlı yakınlarının herhangi bir engelleri yoksa yaşlı bakımı ev ortamında yapılmalıdır. Koruma, tedavi ve bakım işlemi için gerekli olan tüm araç gereçler ve destek hizmetleri yaşlı bireye sağlanmış olmalıdır. Yaşlı nüfusunun hızlı şekilde artış göstermesine bağlı olarak yaşlı bakıcı hizmetine olan ihtiyaç büyük oranda artış göstermiştir. Bu artışın en verimli şekilde karşılanabilmesi üzere yaşlı bakıcı yetiştirme kurumları kendilerini geliştirmek üzere çalışmalar yapmaya başlamış ve yeni yaşlı bakıcılar yetiştirmek üzere mesleği cezp edici bir hale getirmişlerdir.

 

Yaşlılara sunulan hizmetlerin sürekliliğini sağlamak ve yaşlı bireylere eksiksiz hizmet vermek üzere yapılan çalışmalar artış göstermiştir. Yaşlı bireyin aile içerisindeki yerinin desteklenmesi ve sosyal hayata kazandırılması üzere çalışmalar gösterilmelidir. Yaşlı bireyin bakımının ilk aşamasından son aşamasına kadar yaşlı bireyin kendine olan yeterliliğinin arttırılması amaçlanır. Kendine yetebilen bireyler sosyal hayata kazandırılır ve istekleri doğrultusunda yaşamlarını sürdürebilirler. Ailenin eğitilmesi ve bilgilendirilmesi oldukça önemli bir konudur ve ailenin yaşlı bireyin durumu hakkında bilgi edinmesine yardımcıdır. Aile içerisinde yaşlı bireye yönelik herhangi bir destek yoksa bu durum yaşlı bireyin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Yaşlı bakımı sırasında yaşlının kültür ve gelenekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşlı bakım bölümünden mezun olan bir birey, KPSS sınavına girerek yeterli puanı aldıkları takdirde kamu hastanelerinden birine yerleştirilebilirler. Fakat yaşlı bakım bölümünden mezun olan bireylerin çoğu özel sektörde çalışmayı devlet sektöründe çalışmaya tercih etmektedir. Özel sektörde çalışmak isteyen yaşlı bakım elemanları her türlü hastane ve yoğum bakım servisinde çalışabildikleri gibi hemşire olarak da görev yapabilirler. Yaşlının temel ihtiyaçlarını nasıl karşılaması ve yaşlı bireye karşı nasıl bir tutum izlenmesi gerektiğini öğrenen yaşlı bakım elemanları, referanslarına bakılarak her türlü sağlık kurumunda çalışabilmektedirler. Özel ve devlet sektöründe maaşlar birbirlerinden oldukça farklıdır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılığı ve Doğru Bakıcı Seçimi başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.