Yaşlı Bakıcısının Uyması Gereken Kurallar

Yaşlı bakımı zorlu ve zaman alıcı bir süreçtir bu süreçte yapılması gerekenler sizleri yorabilir. Çoğu insan yaşlı bakımıyla ilgilenemediği için hasta bakıcı hizmetlerinden yararlanıyor. Ancak bu önemli hizmet emin eller tarafından sağlanırsa güvenli bir şekilde alınabilir. Günümüzde çoğu kez duyduğumuz soygun ve gasp olayları bakıcılık bahanesiyle kandırılan insanlara yapılıyor. Bu hizmet güvenilir ve eğitimli insanlar tarafından alınırsa insanlar için faydalı bir hal alabilir.

Yaşlı bakımı alacak kişi eğer yatalak veya başka hastalıklara sahipse alınacak hizmet onu göre değişiklik gösterir. Yaşlı insanlar bakıma muhtaç oldukları zaman yardım almaktan uzak durabilir bir süre sonra kendi ihtiyaçlarını karşılayamadığı için bakıcıya ihtiyaç duyarlar. Kendi yemeklerini, temizliklerini ve diğer bakımlarını kendi yapamayacağı halde yapmaya çalışırlar.

Genel olarak insanlar yaşlı Alzheimer hastaları için bakıcı tutuyorlar. Çünkü Alzheimer hastalarının yeni fonksiyonları yavaşladığı için unutkanlık başlayabilir. Zamanla bu hastalığa sahip insanlar yakınlarını, çocuklarını, anne veya babalarını tanıyamaya bilir. Bu hastalığa sahip insanlar hafıza kaybına uğradığı için kaybolma ve başına kötü şeylerin gelmesi gibi olaylar meydana gelebilir. Bu hastalığa sahip insanlar kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. Yanında muhakkak bir refakatçi bulunmalıdır. Bu hastaların bakımı zor olduğu için bir bakıcı tutmak en iyi seçim olacaktır.

Bakıma muhtaç yaşlı insanların bakımı görmezden gelinecek veya aksatılacak bir durum değildir, hasta insanların bakımı düzenli olarak yapılmalı ve tüm ihtiyaçları düzgün bir şekilde karşılanmalıdır. Kaç yaşında olursanız olun ilerde hepimiz bakıma muhtaç birer yaşlı birey haline geleceğiz. Bu şekilde düşünüp onların bakımlarını yapmak daha iyi olacaktır. Yaşlı ve bakıma muhtaç insanlar hastalıkları nedeniyle düzenli olarak ilaçlarını almak zorundadırlar. Deneyimli ve eğitimli bir hasta bakıcı bu ihtiyaçların hepsini tam anlamıyla karşılayabilir. İşte bu konu göz önüne alındığında hasta yakınlarının bu işlemler için zamanlarının olmaması veya ilgilenememe durumlarında bir hasta bakıcı tutmaları gerekebilir. Ancak bu konu göründüğü kadar basit değildir. Bakıcı tutacağınız şirket veya kurumun güvenilir olması gerekiyor. Tutacağınız bakıcının gerekli bilgilere sahip olması gerekir çünkü hastanın bütün işleri ile ilgilenmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Bir Gün Herkesin Karşılaşacağı Durum: Yaşlılık başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.