Yaşlı Bakıcısında Bulunması Gereken Özellikler

Yaşlı bakıcılığı önemli meslekler arasında yer alır. Maddi duygulardan çok manevi duygular doğrultusunda yapılabilecek bir meslek türüdür. Yaşlı ve hasta yaşlı bakımında hata kabul edilemez bir unsurdur. Bu tip bakıcılık işlerinin en az iki yıl deneyime sahip profesyonel bakıcılar tarafından yapılıyor olması önem taşır. Yaşlı bakıcısı seçiminde önceden belirlediğiniz kriterler size yardımcı olacaktır. Bu kriterlerin bulunduğu adaylar size verimli bir hizmet sunabilecek adaylardır. Ne istediğinizi bildiğiniz takdirde bakıcı seçimi çok daha kolay bir hale gelecektir. Bir yaşlı bakıcısı sigara, alkol veya uyuşturucu madde kullanmamalıdır. Özellikle sigara kullanan bir yaşlı bakıcı bakımını yaptığı bakıma muhtaç birey için olumsuz bir ortam oluşturabilir.

 

Bir yaşlı bakıcının sağlam bir aile yapısına ve kuvvetli aile bağlarına sahip olması şarttır. Bakımı yapılan bireyin yaşantısı ve gelenekleri doğrultusunda hizmet verilmektedir. Düzenli bir yaşama sahip olmayan bakıcılar kendi problemlerini bakımını yaptıkları bireylere yansıtabilirler. Bu sebeple bir bakıcı sorunlarını işine taşımamalıdır. Belirli bir yaştan sonra yalnızlık sendromuna yakalanmak olasıdır. Özellikle yaşlı insanlar daha çok sosyalleşme ihtiyacı duyarlar. Yaşlı bakıcıları pratik düşünme yetisine sahip olmalıdırlar. Özellikle acil durumlarda fikir üretebilmeli ve soğukkanlılıklarını koruyabilmelidirler. Soğukkanlı davranabilen bir bakıcı acil durumda gerekli müdahaleyi kolayca uygulayabilir. Fakat bu tip uygulamaları en iyi şekilde yerine getirebilmek için bakıcının bu konuda eğitim almış olması şarttır. Yaşlı insanların güvenme konusunda daha çok problem yaşadığı İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple yaşlı bakıcılar içten ve güler yüzlü tavırlar ile bakıma muhtaç bireyin güvenini kazanmalıdırlar. Bakıcılarda bulunması en önemli olan özellik sabırdır. Bakıcı bakımını yaptığı bireyin ihtiyaçlarını karşılamalı ve bu süreç içerisinde sabır göstermelidir. Yaşlı bireyin sözlerine önem vermeli ve isteklerini göz önünde bulundurmalıdır. Dikkatli, dürüst, çalışkan, disiplinli, insan ilişkilerinde iyi, temizliğine özen gösteren, samimi ve içten tavırlar sergileyebilen saygılı kimseler olmalıdırlar. Hasta ve bakıcı ilişkisini ne olursa olsun elden bırakmamalı ve meslek etiğine aykırı gelecek hususlardan kaçınmalıdır.

 

Belirlediğiniz kriterler doğrultusunda sizin için en doğru olan yaşlı bakıcısını kolayca bu kriterlere dayanarak seçebilirsiniz. Aile büyüklerinizi refah içerisinde yaşatmak için başvurabileceğiniz bir yoldur.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Zamanı İyi Yönetmelidir başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.