YAŞLI BAKICISINA YAŞLININ BAKIŞ AÇISI

Yaşlı bireyler yılların biriktirdiği yorgunluk ve geçirdikleri hastalıklar yüzünden bakıma ihtiyaç duyarlar. Aile kavramının genişten çekirdeğe döndüğü bir çağda yaşlılarımız gittikçe yalnız kalmakta ve bakıma muhtaç hale gelmektedir. Aileleri ile yaşayan yaşlıların bile tehlikeli hastalık belirtilerinin aile bireyleri tarafından fark edilmemesi hastalıkların ileri derecede teşhis edilmesine sebep olmaktadır. Unutkanlık, konuşma ile anlamada zayıflama, görmede bozulma, zaman ve mekânın net algılanmaması yaşlılığın getirdiği dezavantajlardan olduğu gibi Alzheimer belirtileri de olabilir. Yaşlı bireyin günlük hayatını aksatan sorunlar önemsenmeli, sebebi araştırılmalıdır. Hastalıklar yüzünden bakıma muhtaç hale gelen yaşlılarda bakıcı seçimi çok önemli bir husustur. Gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde görüldüğü üzere bakıcı dehşeti ülkemizdeki mevcut sorunlardan sadece biridir.

Yaşlı bakıcıları özel bakım hizmeti sunan kurumlardan bulunmalıdır. Bu kurumlarda alanında uzman kişiler çalıştırılmaktadır. Yaşlının fıtratına uygun, anlaşabileceği bir bakıcı sabırla, şefkatle, yaşlıyı kendi aile büyüğü yerine koyarak bakmalıdır.  Bakıma muhtaç yaşlılar sağlık sorunlarıyla beraber kendilerini kötü hissedip yaşlı depresyonuna yakalanabilirler. Şimdiye kadar kendi ayakları üzerinde durup bunca yıl sonra tıpkı küçük bir çocuk gibi bakıma muhtaç olmaları beden sağlığında olduğu gibi ruh sağlıklarında da hasarlar meydana getirmektedir. Burada yaşlı bakıcısına düşen sorumluluk hayli büyüktür. Yaşlının bitmek bilmeyen istekleri sonuna kadar dinlenilmeli, yaşlıya önemli olduğu hissi verilerek, fizyolojik ve psikolojik yönden desteklenilmelidir. Güvenle ilgili sıkıntı yaşamamaları için bakımla ilgilenen kişi yaşlıyı anlamaya çalışmalı ona samimi yaklaşmalıdır. Yaşlılar için bakım hizmeti sunan kurumlarda yaşlıların sosyalleşmeleri, bakıcı ile aralarındaki bağların kuvvetlenmesi için çeşitli aktiviteler de yapılmaktadır.  Yaşlının sadece tıbbı durumuna değil yaşam koşullarına da dikkat edilmelidir. Yaşlanmanın yol açtığı problemler kişiyi kırılgan ve hassas bir sürece yöneltir. Yaşlıya karşı ihmalkâr tutumlar, bakıcı ile aralarındaki ilişkinin çöküşüne sebebiyet verir. Bakıma muhtaç olduğunu düşünen yaşlılar fiziki bakımdan çok iletişim kuracakları, yarenlik edecekleri birine ihtiyaç duymaktadır. Ev işlerinin yapılmasından çok evde bir ses bir nefes olsun isterler. Yaşlı bakıcıve aile hekiminin desteğiyle sağlık sorunlarının üstesinden kolaylıkla gelebilecek olan yaşlı birey yaşam kalitesini artırabilir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı Sırasında Önem Arz Eden Unsurlar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.