Yaşlı Bakıcısı Zamanı İyi Yönetmelidir

Bakıma muhtaç yaşlı yakınlarınızın yanında olamayabilirsiniz. Bu günlük rutinlerinize bağlı bir durum olabilir. Yaşlı yakınınızın güzel bir bakım alması üzere verimli bakım sağlayabilecek bakıcı adaylarını tercih etmeniz gerekir. Bakıcı seçimi hassas bir husustur. Uzun süre yaşlı yakınınız ile vakit geçirecek bakıcıların özgeçmişlerini detaylı olarak araştırmanız gerekir. Bu bölümden mezun olan yaşlı bakıcılarının KPSS puanlarının yeterli olması kamu hastanelerinde çalışmalarına olanak sağlar. Geriatri üniteleri ve ev bakım üniteleri temel bakımın sağlandığı bölgelerdir. Özel sektör yaşlı bakıcıların birinci tercihleri arasında yer alır. Özel sektörde deneyimi bulunan yaşlı bakıcılar hemşire olarak her türlü hastanede çalışabilmektedirler. Özel sektörde çalışan bakıcıların maaş uygulaması asgari ücretlendirme ile yapılır. Yaşlı bakıcılığı bölümünde okumak isteyen bakıcı adayları belirli günlerde staj amaçlı yaşlıların bakımını yapabilirler. Bir yaşlı bakıcısı yaşlıların değerlerine önem veren, saygılı kimseler olmalıdırlar. Yaşlı bireyin yaşayış şekli göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir.

 

Yaşlı bakıcısı dakik olmalıdır. Yaşlılarda ilaç tedavisi çok yaygındır ve bu ilaçların vakitlerinin geçirilmemesi büyük önem taşır. Hem yaşlının sağlığı hem de yaşlının rahatlığı için ilaçların vaktinde hastaya verilmesi büyük önem taşır. Yaşlı bakıcısı yaşlılar ile yakından ilgilenmelidir. Belirli bir yaş sonrasında yalnızlık sendromuna yakalanan yaşlılar, bakıcılar tarafından desteklenmelidirler. İletişim ihtiyacı duyan yaşlılar ile sohbet saatleri düzenlenmesi verimli bir uygulama olacaktır. Yatalak yaşlıların bakımları sırasında özenli olmak gerekir. Bakımları ve temel ihtiyaçları aksatılmadan yapılmalıdır. Özellikle bez değişimi sıklıkla yapılmalıdır. Kirli bez hastanın rahatsız olmasına neden olacak bir durumdur. Yaşlılar savunmasız bireyler olduklarından bakımları sırasında onlara zarar verilmemesine özen gösterilmelidir. Yaşlı bireyin doktoru ile irtibat koparılmalıdır ve doktorun talimatları harfiyen uygulanmalıdır. Ay sonunda bakıcı, yaşlının aylık durumunu doktoruna yazılı bir kâğıt ile bildirmekle yükümlüdür. Yaşlı yakınları bakıma muhtaç akrabalarını huzurevine teslim etmek istemezler. Bu sebeple yaşlı bakıcıları sıkça tercih edilmektedirler. Son 50 yılda yaşlıların sayısı hızla yükselmiştir. Bu sebeple yaşlı bakıcısı ihtiyacı artmıştır.2020’li yıllarda yaşlı sayısının iki katına çıkacağı düşünülmektedir.

 

Toplumun köklerini oluşturan yaşlıların bakımları aksatılmamalı ve mümkün olduğunca yalnız bırakılmamalıdırlar. Güvenilir bir yaşlı bakıcısı aile büyüklerinize en büyük destekçidir.

Bir önceki yazımız olan Geniş iş imkânıyla Yaşlı Bakıcılığı Mesleği başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.