Yaşlı Bakıcısı Yaşlılara Karşı Nasıl Bir Tutum İzlemelidir?

Yaşlılar, kırılgan ve narin bir yapıya sahiptirler. Bir yaşlının değerlerini incitmek ve bu değerlere karşı saygısızlıkta bulunmak yaşlıları incitebilir. Bu sebeple yaşlı bakımında fizyolojik bakım yanında psikolojik ilgi ve alaka da oldukça büyük önem taşımaktadır. Yaşı bireylerin derilerinde oluşan değişim sebebiyle bakım sırasında hijyen kurallarına uymak oldukça önemlidir. Hijyenik bir ortamda bakım göremeyen yaşlı bireylerin hastalık kapmaları ve bitkin düşmeleri oldukça olasıdır. Ayrıca, yaşlı bireyin vücudunun temiz tutulması da aynı oranda önemlidir. Bazı yaşlı bireylerin içerisinde bulundukları konu hakkında herhangi bir fikirleri olmayabilir. Bu gibi durumlarda yaşlı bakıcı, yaşlıları konu hakkında bilgilendirmek il yükümlüdür. Bakım sırasında yaşlı bakıcısının yapacağı en ufak hata dahi geri dönülemez problemlere yol açabileceği için bakım mümkün olduğunca konu hakkında belirli bir bilgi birikimi ve deneyime sahip bireyler tarafından yapılmalıdır. Yaşlılar, yaşam şekilleri ve ölüm korkusu sebebiyle hırçın bir yapıya bürünebilirler. Yaşlı bakıcısı, bu durumu anlayış ile karşılamalı ve yaşlının isteklerini yerine getirmek üzere çaba göstermelidir. Yaşlının inanç ve görüşlerine karşı saygılı olan yaşlı bakıcıları ile yaşlı birey arasında hızlı bir bağ kurulacaktır.

Yaşlı bakımı için bakımevlerini tercih etmek pek de doğru bir uygulama değildir. Yaşlı birey kendi evinin düzenine alışkındır ve kendi evinde daha fazla zaman geçirmeyi arzu eder. Bakımevleri ise yaşlının adapte olması gereken oldukça farklı bir ortamdır. Bakımevleri, yaşlının büyük oranda sosyalleşmesine fayda sağlasa da tam tersi bir etki yaratarak yaşlının kabuğuna çekilmesine neden olabilir. Evde bakım adı verilen yaşlı bakıcısı hizmeti, yaşlı birey bakıcıya ve rutine alıştıktan sonra yaşlı yakınlarına fayda sağlayacak bir uygulamadır. Yaşlı bakımı zor bir iştir ve konusunda uzman yaşlı bakıcısı adayları tarafından gerçekleştirildiğinde daha verimli sonuçlara ulaşılır. Bu sebeple yaşlı bakıcısı hizmetinden faydalanan yaşlı yakınlarının yaşlı büyüklerini yanlarında istemediklerinden dolayı bu gibi bir uygulamaya başvurduklarını düşünmek oldukça yanlış olacaktır. Uygulanması gereken tedaviler veya bakım stillerini amatör bir yaşlı yakınının gerçekleştirmesi oldukça zordur.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcıların Karşılaştıkları Zorluklar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.