Yaşlı Bakıcısı Temin Etmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Yaşlı bakıcıları, baktıkları kişinin yemeğini yedirmek, onu temizlemek gibi tüm ihtiyaçlarını sorunsuz karşılamalıdır. Bu ihtiyaçların hiçbir aşamasında ilgilendiği kişinin yaşlı ve bakıma muhtaç olduğunu unutmamalı ve sabırlı davranmalıdır. Böyle bir durumda yaşlı bakıcının, yaşlı kimsenin yapamadığı her şeyde ona yardımcı olması gerekir. Yaşlının kendisinin yerine getiremediği her türlü isteği ve ihtiyacını karşılama konusunda en ufak bir çekingenlik yaşamamalıdır. Yaşlı kişi yemeğini kendi başına yiyemeyebilir, boşaltım ihtiyacını tek başına gideremeyebilir, kendi hijyenini sağlayamayabilir ya da alması gereken ilaçları almayı unutabilir. Bu gibi durumlarda bakıcı bu yaşlı kişinin bütün bu ihtiyaçlarını ve daha fazlasını özenle yerine getirmekle kalmamalı baktığı kişinin yerine kendini koyup o kişiyi sevmeli ve ona saygı göstermelidir.

Bazı yaşlıların çok özel hastalıkları olabilir. Böyle kişilere çok daha hassas davranılması gerekir. Bu sebeple yaşlı bakıcı seçilirken özenli davranılmalıdır. Günümüzde bu işin eğitimini alan pek çok insan vardır. Yaşlı bakımı ile ilgili kurslara katılan ve kursun başarı ile bitirilmesi durumunda verilen sertifikaya sahip olan bir bakıcının seçilmesi doğru bir karar olabilir. Bu işin eğitimini almış kişiler karşılaşılabilecek tüm sorunlara çözüm bulma yeteneğine sahiptirler. Aldıkları eğitim sayesinde bilgili olmaları konusunda da diğer bakıcılardan ayrılırlar. Sertifika sahibi yaşlı bakıcıların tümünün yaşlı bakabilme yetisine sahip olduğu söylenemez. Bilgi, yaşlı bakma işinin bir kısmını oluşturur. Şefkat, sevgi, empati ve tecrübe yaşlı bakıcı temini hususunda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardandır. Bilgili fakat şefkat yoksunu bir yaşlı bakıcı yaşlının istediği bakımı ona sağlayamaz.

Yaşlı bakıcılığı yapan bireyin işini sevmesi çok önemlidir. İşini sevmeyen ve zorla yapan bir bakıcı yaşlıya hiçbir fayda sağlamaz aksine zarar verir. Bir yaşlıya bakmak sadece onun temel ihtiyaçlarını gidermek olarak algılanmamalıdır. Bakıcı aynı zamanda baktığı yaşlı kişiyle sohbet etmeli ve onu neşelendirmelidir. Bu işi zorla yaptığını baktığı kişiye hissettirmesi, yaşlı açısından çok zor bir durum teşkil eder. Bu sebeple bakıcının yaşlıları seven biri olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılarda Eklem Ağrıları ve Uygulanması Gereken Bakım Stilleri başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.