Yaşlı Bakıcısı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aile büyüklerine bakma imkânınız yoksa yalnız kalması sakıncalı tanıdıklarınız için bakıcı tutma istediğiniz doğaldır. Gün geçtikçe yükselen çalışma oranı ile beraber hasta ve yaşlılarda yalnızlık ve karamsar ruh hali baş göstermiştir. Yaşlı bakıcı tercihi doğru yapıldığı takdirde yaşlı bakıcı, yaşlı hastanızın yakınlık kurabileceği bir aile ferdi haline gelecektir.

 

Aile bireyi, yaşlı bakıcınasıl olmalı? Sorusunu kendilerine sorabilmeli ve bu sorusu doğrultusunda akıllarındaki soruya en uygun bakıcıyı seçmelidirler. Bakıcı tercihlerinin devletin alakalı kurumlarından yapılması daha güvenlidir. Yaşlı bakıcısı seçilirken adayın ikili hayat yaşamamasına dikkat edilmelidir. Düzenli bir yaşantıya sahip olan bir bakıcı hastaya yeteri kadar vakit ayıramaz ve farklı önceliklere sahip olur. Bakıcının önceliği yaşlı hastanın memnuniyeti ve sağlığı olmalıdır. Gerekli tedaviler doktor gözetiminde uygulanır. Eksiksiz olarak ilaçları saatini aksatmadan hastaya verilir. Bakıcının yatılı olarak hastanın yanında bulunması hasta için daha verimli olacaktır. Yaşlı hastaların tıpkı bir çocukta olduğu gibi yoğun ilgiye ihtiyaçları vardır. Yaşlı insanlara saygılı, sevecen ve güler yüzlü çalışanlar aile büyüğünüzün psikolojisi açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Yaşlı insanlarla ilgilenecek bakıcıların ülke kültürüne hâkim olması ve Türkçeyi düzgün kullanabilmesi önemlidir. Konuşma becerisi yüksek bakıcılar hastayla kolayca diyaloga girebilir ve ikna edebilirler. Bakıcının önceki hastalar ile tecrübeleri ve ilişkileri önemlidir. Daha önce hasta yaşlılara bakıp bakmadığı önem taşır. Temiz ve düzenli olmalı, birçok işi yürütebilmeli, sorumluluk sahibi olmalı ve her şeyden önemlisi hasta ile ilişkilerinde dikkatli ve sevecen bir tutum izlemelidir. Karar verilme aşamasında yaşlı bakıcısı, hareketleri ve kişiye hitabı bakımından detaylı olarak incelenir.Karar kesin olarak verilmeden önce çeşitli adaylar ile görüşülmelidir.Bakıcılık mesleği ve bakıcılık tercihinde dikkat edilmesi gereken unsurlar net olarak bilinmelidir. Yaşlılar ile ilişkileri kontrol edilmelidir. Her yaşlı bakıcısı en az bir haftalık bir deneme süresine tabii tutulmalıdır. Böylece ileride oluşması öngörülen problemler gerçekleşmeyecektir.

 

Sürekli hastanız ile iç içe olacak bakıcıların yanlış seçimi sonucunda geri dönüşü olmayan zararlar meydana gelebileceğinden temkinli bir seçim yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Özellikleri başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.