Yaşlı Bakıcısı Seçimi Nasıl Olmalı

Yaşlı bakıcısına dair seçimin nasıl olması gerektiğini belirlemeden önce yaşlı bakımına dair fikir edinmek, doğru seçimin anahtarı olacaktır. Yaşlı bakımı dendiğinde insanların aklında bir üçgen oluşmaktadır. Bu üçgenin üç noktası olup, sırasıyla: karının doyurulması, ilaçlarının verilmesi ve temizliğinin yapılması şeklindedir. Fakat söz konusu olan bir insan bakımı olduğu için bu kadar basit bir şekilde tanımlanması da mümkün değildir. Dolayısıyla yaşlı bakımı, insanların aklına gelen üç noktadan çok daha fazlasını kapsamaktadır.

Yaşlı Bakımının İncelikleri

Yaşı bakımının çok ince noktaları olup, her birine uyulduğu takdirde doğru hizmetin gerçekleşebilmesi mümkündür. Bu incelikler için: güzel yüzlü olmak, sorumluluk bilincinde hareket etmek, serin kanlı olmak, tatlı dille konuşmak, nazik davranmak gibi ve daha fazlası söylenebilmektedir. Tabi ki ayrı bir durum olarak bakıcı ile yaşlının birer arkadaş olması da aralarındaki bağı güçlendirecek, onları yakınlaştıracaktır. Bu yakınlık ile yaşlı bakıcı, yaşlıyı daha iyi tanıyacak onu sıkıntılarını kolaylıkla çözecektir. Sırlamanın böyle olabilmesi için de öncelikle yaşlının yakınlarına iş düşmekte, doğru bakıcıyı seçmeleri gerekmektedir. Yakınları, yaşlı bakıcısı konusunda doğru kararı verebilmek için gerekli araştırmayı yapmalı ve titizlikle davranmalıdır. Elbette sıradan insanlar için bu derece ehemmiyet gerektiren bir işi tam manasıyla doğru kişiye teslim edebilmek, oldukça zor bir işlemdir. Bu sebeple yaşlı bakıcısı konusunda çalışan birtakım danışman firmaları, insanlara zor zamanları adına hizmet vermektedir. Bu hizmet, yaşlının son dönemlerini huzur ve mutluk içerisinde geçirebilmesi için bütün önem arz etmektedir. Bu doğrultuda yetişmiş olan ve profesyonel eğitim sahibi yaşlı bakıcılarının bulunduğu danışman firmalarında, mutlaka aranılan bakıcı bulunacaktır.

Doğru Seçimi Yapmak

Yaşlı bakıcılığı için doğru kararı vermek noktasında ciddi bir araştırma sürecine girmek, mutlaka gereklidir. Sonrasında referans ve belge sahibi olan bir danışman firma ile görüşerek ortak karara varmak, yine önemli bir adımdır. En nihayetinde bakıcı ve yaşlı için güzel bir arkadaşlık ortamı yaratıldıktan sonra ikisini hem yakından hem uzaktan takip etmek, işin doğru şekilde işlemesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Konusunda Doğru Karar Verin başlıklı makalemizde doğru Yaşlı Bakıcısı seçmek, evde hasta bakımı ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.