Yaşlı Bakıcısı Olan Kişilerin Psikolojik Durumu

Eğer yaşlı bakıcısına ihtiyacınız varsa ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız size bazı önemli tavsiyelerde bulunacağız. Bu tavsiyelere çok dikkat ederek hasta bakıcı tutarsanız çok kuvvetli ihtimalle hiç sorun yaşamayacaksınız. O yüzden bu tavsiyelerimize harfiyen uymaya çok dikkat etmeniz gerekir.

Öncelikle işe başlatmak istediğiniz yaşlı bakıcı ile görüşmek için doğrudan iletişime geçmeyi asla kabul etmeyin. Yaşlı bakıcı olan kişinin bir firmaya bağlı olup olmadığını sorun. Eğer bir firmaya bağlı değilse görüşmeyi kabul etmemenizde fayda var. Çünkü hasta bakıcı olarak almak istediğiniz kişinin profesyonel bir dolandırıcı olmadığına kimse garanti veremez. Ayrıca kötü niyetli biri olmasa bile öldürücü derecede bulaşıcı hastalığa sahip olan bir birey de olabilir. Bu gibi sıkıntılar ile uğraşmak istemiyorsanız doğrudan yaşlı bakıcılığı yapacak olan kişiyle değil bir danışmanlık hizmeti veren firma ile görüşmelisiniz. İş Kur Özel İdare Merkezleri kapsamında iş yapmakta olan danışmanlık firması ile görüştüğünüz zaman işlerin çok daha kolay çözüldüğünü ve istediğiniz bakıcıyı çok kolay bir şekilde bulabildiğinizi görebilirsiniz. Çünkü bu tür merkezler bir kişiye referans olmadan öncesinde belirli kayıtların doğru olduğundan emin olmak adına bir teste tabi tutarlar. Herhangi bir hastalığı olup olmadığını belirlemek maksadıyla farklı sağlık merkezlerinden sağlık raporu getirmelerini isterler. Daha önce bir yerlerde çalıştığına dair bir beyanı varsa bu referans olarak gösterdiği yerleri arayarak gerçekten orada çalışıp çalışmadığını öğrenirler. Böylesine sıkı bir denetim ve görüşme neticesinde sizinle görüştüreceği için en güvenilir hasta bakıcıyı bulmak için mutlaka bu alanda danışmanlık hizmeti vermekte olan firmalar ile anlaşma yoluna gitmeniz gerekir.

Yaşlı bakıcınızı eğer bir ebeveyniniz için tutmak istiyorsanız o zaman durum ne olursa olsun ipleri biraz sıkı tutmanızda fayda var. Çok uzun bir süre boyunca gözünüzün onun üstünde olduğunu ve işini doğru yapıp yapmadığını kontrol ettiğinizi hasta bakıcının görmesi gerekir. Bunu hasta bakıcının kendisini kırmadan dile getirmenizde de bir zarar yoktur. Hatta ters konuşmanın aksine ona küçük hediyeler alarak işini daha güzel yapması konusunda teşvikte bulunmanız da olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı bakıcı arayanlar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.