Yaşlı Bakıcısı Nasıl Seçilmelidir?

Yaşlı bakıcı hizmeti vermek için doğrudan bir eğitim süreci bulunmamaktadır. Ancak bu hizmeti sağlayacak kişilerin kendilerinin işe uygunluğu ve hizmet verdikleri kişilere faydalı olabilmeleri açısından belirli kriterlere sahip olmaları gerektiğinin bilincinde olmaları önemlidir. Yaşlı bakıcılığında bir üçgen söz konusudur. Bu üçgenin içinde en başta bakıma muhtaç kişi daha sonra ailesi ve bakıcı yer almaktadır. Bakıma muhtaç olan yaşlı kişinin ailesinin tedirginliği sevdikleri insanın tek başına yaşamını idame ettiremeyecek olması ve aile bireylerinin yeterli vakti yaşlı kişiye ayıramamasından kaynaklanan üzüntü verici durumların ortaya çıkmasıdır. Bu sebeple aile yaşlı bakıcı hizmeti almak için çeşitli yollara başvurmaktadır.

Yaşlı bakıcı hizmeti almak isteyen kişiler internet ve yazılı medya üzerinden verilen bakıcı ilanlarına yönelmektedirler. Bu tür ilanlar ile işe alımlarda bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilmekte ve ailenin bakıcılık mesleğine olan inancı sarsılmaktadır. Yaşlı bakıcılığı hizmetini sağlamak amacı ile kurulan ajanslar sayesinde işe alınacak bakıcının bu işe olan ilgisi ve uygunluğu daha net bir şekilde anlaşılabilmektedir. Ayrıca ajanslarda kişilere ait bilgilerin olması ve ajansın kişileri eleme yöntemi ile işe alması güvenilirliği artırmaktadır. Ajanslar aracılığı ile ya da ilanlar doğrultusunda işe alınan bakıcılar, bakıma muhtaç kişinin kendi evinde bu hizmeti vermektedir. Bu yöntem bakıcı seçimi yapmak isteyen aileler için tercih edilmektedir. Bunun yanında bakıma muhtaç kişiler için özel olarak kurulmuş tesisler bulunmaktadır. Bu tesislerde bakıcı seçimi yapılamamaktadır.

Yaşlı bakıcılığı hizmeti sunmak isteyen kişilerde bulunması gereken en önemli özelliklerden birisi de şefkat ve merhamet duygusunun olmasıdır. Yaşlı bakıcılığı sabır, sevgi ve hoşgörü isteyen bir iş olup, asabi kişilerin tercih etmemesi gereken bir iştir. Yaşlı bakıcı hizmeti sadece bakılacak kişinin ilaçlarını vermek, yemeğini yedirmek ve kişisel bakımını yapmak demek değildir. Aynı zamanda bakıma muhtaç yaşlı kişilerle doğru ve sağlıklı iletişim kurmak da gerekmektedir. Yaşlı bakıcılığı hizmeti verecek kişinin başarılı olması için en önemli etken sağlıklı iletişim kurup bakılan kişinin memnuniyetini ve sevgisini kazanarak ortaya çıkabilecek aksiliklerin önüne geçilmesidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Bakıcıları başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.