Yaşlı Bakıcısı Nasıl Olunur Ve Yaşlı Bakıcısında Aranan Özellikler

Yaşlılık, günümüzde herkesin eninde sonunda yaşayacağı bir durumdur. Bu yüzden bu konu hakkındaki tüm gelişmeler ve yenilikler sadece yaşlı insanları değil herkesi etkilemektedir. Yine bu durumda yaşlılığı tedavisi olmayan zor bir hastalık olarak tanıtmak yerine, bu durum nasıl hafifletilir, yaşlı hastalar diğer insanlarla nasıl uyum sağlar gibi konular hakkında yeni fikirlere yer verilmelidir. Ülkemizde de artık bu tarz fikirlerin öncü olduğu yenilikler gerçekleştirilmektedir. İşte yaşlı bakıcı eğitimi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gereken önemi görmeye başlamıştır. Artık bazı üniversitelerde bu bölümler açılmakta, sertifikalı kurslar ile kalifiye ve nitelikle elemanlar yetişmektedir.

Bakıma muhtaç olan bir kişiye bakmak, sanılanın aksine zor bir iştir. Her şeyden önce sabır gerektirir. Bu yüzden bu mesleği seçecek olan kişilerin tam donanıma sahip, hoşgörülü kimseler olması gerekmektedir. Çünkü bir insanın bakımının sorumluluğunu almak, sadece sorumluluk sahibi olan kişilerin yapacağı bir şey değil aynı zamanda bu işin üstesinden gelebilecek, fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı kimselerin üstlenebileceği bir görevdir.

Günümüzde yaşlı bakıcı olmak için; çeşitli üniversitelerin bu ilgili bölümlerinden mezun olmak ve kamu personeli seçme sınavı ile kamu kurum ya da kuruluşlarına atanmak ya da özel sektörde çalışmak suretiyle, mesleğe girmek şeklinde olabilir. Ayrıca yine çeşitli, sertifikalı kuruluşlara başvurarak, gereken süreyi tamamlama ve sınavı başarı ile geçmek. Bunun sonucunda sertifikayı almaya hak kazanmak şeklinde de olmaktadır.

Mezunlar, bu şartları sağladıktan sonra birer yaşlı bakıcı adayı olmaktadırlar. Bunlar, bu mesleği yerine getirmek için gereken teknik şartlardır. Fakat teknik şartlar da tek başına bu meslek için yeterli değildir. Daha önce de bahsedildiği üzere, teknik şartların yanı sıra, hem maddi hem manevi bu mesleğin gerektirdiği, sorumluluk, hoşgörülü olma, sabırlı tutum sergileme ve en önemlisi de iyi bir iletişime sahip olmak, bir hasta bakıcısında aranan özelliklerin başında gelmektedir.

Siz de yaşlı bakıcısı olmak istiyorsanız, bu şartları kabul edip, ona göre davranmalı. Size emanet edilen insanlar için en iyisini düşünmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılar Evde Yaşlanmak İstiyor başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlanmak ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.