Yaşlı Bakıcısı Hizmetleri

Yaşlı bakıcı, siz ve aile büyüklerinize en verimli hizmeti sağlamayı amaçlar. Yaşlı bakıcı, yaşlı bireye karşı saygısını korumalı ve mesleki ahlaka uygun olarak çalışma göstermelidir. Bireylerin yaşlanması sonucunda ortaya çıkan fiziksel, ruhsal ve sosyal çevrede yetersizliklerin azaltılması üzere hizmet vermek yaşlı bakıcıların görevleri arasında yer alır. Yaşlı bakıcıları, bakımını yaptıkları yaşlı bireyin tüm ihtiyaçlarının giderilmesi ile ilgilenmekle yükümlüdürler. Yaşlı bireyin isteklerini göz önünde bulundurmalı ve yaşlı bireyin istekleri doğrultusunda hareket etmelidirler. Bireyin ruhsal ve fiziksel gelişimini yakından takip etmeli ve yaşlı bireyin gelişim sürecini not almalıdırlar. Yaşlı birey herhangi bir hastalıktan muzdarip ise hastalığın ilerleyişi konusunda yaşlı bireyin doktoru ile yakından ilişkide olmalıdırlar. Birçok ülkede olduğu yaşlı birey sayısı ülkemizde de hızla artmaktadır. Bu hızlı artış yaşlı bireylerin bakımına olan ilgi ile doğru orantılıdır. Geleneksel yapının bozulması ve çekirdek aileleşme oranının artmasıyla yaşlı bakımı hizmeti giderek artmakta olan bir hizmettir. Yaşlıların yalnızlıktan muzdarip olmaları yaşlı bakımı sorununu ortaya çıkarmıştır. Belirli bir yaştan itibaren kendi bakımını gerçekleştiremeyecek duruma gelen yaşlı bireyler için tercih edilmesi en doğru olan bakım şekli yaşlı bakıcılığı hizmetidir. Yaşlanmanın getirilerinden biri olan fizyolojik ve psikolojik değişimler yaşlıların kendi aileleri ile vakit geçirmesini zorlaştırmıştır. Bakım işlemi bakımı yapılan kişinin kişilik özelliklerine göre değişim göstermekte olsa da yaşlı bireylere uygulanması gereken temel bakım hizmetleri bulunur. Yaşlıya hekim tarafından planlanan tedavinin uygulanmasını sağlamak üzere günlük sağlık kontrollerinin yapılması şarttır.

 

Yaşlı bireye, yaşlı bakıcısı tarafından beslenme, genel vücut temizliği, hareket, egzersiz ve temel gereksinim karşılama hizmetleri sunulur. Yaşlı bakıcısı, yaşlı bireye acil durumda gereken tedaviyi ve ilk yardım işlemlerini uygulayabilmek üzere soğukkanlı olmalıdır. Yaşlı bireylerin sosyal açıdan desteklenmeleri üzere çeşitli uygulamalar yapılmalı ve yaşlı bireyin topluma kazandırılması sağlanmalıdır. Yetişkin bilimi konusunda kendini geliştirmiş yaşlı bakıcıları işlerinden oldukça başarı gösterebilecek bireyler olacaklardır. Yaşlının psikolojisine hakim olmak hizmette verimlilik sağlamaktadır. Yaşlı insanlar ile birlikte olmaktan hoşlanan bakıcı adayları işlerinden keyif alabilir ve yaşlıya gereken hizmeti sağlayabilirler.

Bir önceki yazımız olan Aile Büyükleriniz Kime Emanet? başlıklı makalemizde bakıcı, bakıcı bulmak ve evde hasta bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.