Yaşlı Bakıcısı Hizmeti

Bakım hizmeti, her yaştan insan için oldukça önemli olan bir hizmettir. Bu hizmet hayatın her döneminde gerekli olan ve bazı zamanlarda kişinin kendi gerçekleştirdiği bazı zamanlarda ise kişinin ihtiyacı doğrultusunda başkası tarafından gerçekleştirildiği bir durumdur. Başkasının merkez noktada yer aldığı ve insan için bakıma muhtaç oluna iki zaman vardır: Bebeklik, yaşlılık. Bu iki durum da aynı derecede bakılma ihtiyacı barındırsa da aralarında bir fark vardır. Yaşlıların bilinci açık olduğundan bakımsız halleri, onlarda çok derin yaralara yol açmaktadır. Bu hem iç üzen hem de bir gün yaşanılmasından korkulan bir durumdur. Budan dolayı yaşlı bakıcı için gerekli dikkatin verilmesi ve doğru kişinin seçilerek, bakımı yapılacak yaşlının mutlu edilmesi oldukça önemlidir. Yaşlı bakıcı hususunda doğru seçimin ne kadar büyük önem arz ettiğini bilmekle birlikte, bu durumdan önce yaşlı bakıcı olabilmek adına bazı şartların sağlanması gerektiğini söylemek de yine oldukça önemlidir. Nedir bu şartlar diyecek olursak: yaşlı ile doğru iletişimin sağlanması, onun hem bir bebek hem de bir birey şekline düşünülmesi, sabırlı ve güler yüzlü olunması, bu konuda profesyonel eğitim alınması gibi ve daha fazla örnek söylenmektedir. Bu kadar fazla örneğin seçilecek olan kişide anlaşılabilmesi de kolay değildir. Bu yüzden bakıcılık hizmeti konusunda danışman bir firmayla hareket etmek, en doğru karar olacaktır. Böylelikle hem yaşlı rahat edecek hem de yaşlı yakınları huzur bulacaktır.

Yaşlı bakımı konusunda profesyonel bir bakıcıyla anlaştıktan sonra yine yapılması gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle ne olursa olsun ailesi olarak, yaşlının gönlünü almak ve onunla ilgilenmek oldukça önemlidir. Sonrasında seçilmiş olan bakıcıyı takip ederek, onun davranışlarını ölçmek yine ayrı bir önem taşımaktadır. Sonuçta şu unutulmamalıdır ki kişinin kendisine ya da çevresine biçtiği değeri, başkaları da ona ve çevresine biçecektir. Bu sözle birlikte doğru kararın verilebilmesi adına danışman firmalarda referans ve belge aranması, sonrasında da arzu edilen bir bakıcı ile anlaşılması; hem yaşlıyı hem de yaşlı yakınlarını daha mutlu edecektir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcıları Hakkında Bilinmeyenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.