Yaşlı Bakıcısı Çalışma Alanı

Yaşlılar hayatlarının son dönemini yaşayan ama ruh dünyası olarak düşündüğümüzde birer çok gibi olan değerli varlıklarımızdır. Yaşlılara bakmak zor bir uğraştır. Ancak bunun yanında huzur veren bir yanı da vardır. İlk olarak yaşlılara karşı son derece sabırlı olunmalı, onlara karşı sevgi ve şefkatle davranılmalıdır. Yaşların yaşadığı sağlık sorunlarına karşı onları destekleyici ve moral verici bir şekilde yaklaşılmalıdır. Yaşlılık dediğimiz dönem bir insanın artık kendi kendine birçok işini yapamadığı fiziki yavaşlama yaşadığı dönemdir. Bu dönemde yaşlılarımızın kendine güveni azalır. Unutkanlık söz konusu olabilir. Çevresi tarafından yeterince önemsenmediği kanısı oluşur. Uyku sorunları yaşarlar. Bütün bunlara bir de sevdiklerinde ayrı kalma ve yalnızlık eklenince yaşlılarımızın kendilerine bakacak birilerine ihtiyaçları olur. Bizim için hayatlarını feda etmiş kişilerdir yaşlılarımız.  Bu sebeple hayatlarının son dönemlerinde biz yeterince vakit ayıramıyorsak bile onlara en iyi bakımın yapılacağı yerlere götürme ve ev ortamında bakılarak huzur bulmalarını sağlamalıyız.

Yaşlı bakıcı ile ilgili resmi ve özel kurumların açtığı yaşlı bakım elemanı yetiştirme programlarından birine katılan kişi sertifikasını aldıktan sonra bu işe başlayabilir. Bu konuda hem Sağlık Bakanlığı’nın hem de üniversitelerin eğitim programları vardır. Bu programlardan sonra devletin açtığı kadrolar çerçevesinde yaşlı bakıcı işine başvurulabilir veya özel kurumlar aracılığı ile iş bulunabilir.

Yaşlı bakımı huzurevlerinde ve evde olmak üzere iki şekilde yapılır. Bu konuda devletimizin çıkardığı yönetmelikle yaşlıların bakımlarıyla ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Temmuz 2008 yılında “Özel Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliği” ile “Yaşlı Hizmet Merkezlerinde Sunulacak Gündüz Bakım İle Evde Bakım Hizmetleri Hakkında Yönetmelik”  ile getirilen düzenlemeler yaşlılara özel huzurevleri ya da Yaşlı Hizmet Merkezleri’ndeki ilgili birimlerde verilen gündüzlü bakım hizmeti içeren düzenlemeler yapılmıştır.

Yaşlı bakıcı olarak görev yapmak istiyorsak öncelikle ilgili bölümlerden mezun olmalı veya bu konuda sertifika almalıyız. Bu işin resmi yönüdür. İşin insanlık ve sorumluluk kısmına gelince yaşlı bakıcı öncelikle ilgilendiği kişilerin bakıma muhtaç olduklarını ve bu konuda da hassas olduklarını düşünmelidir. Yani bize mecbur olan birine en güzel hizmeti götürme çabasında olmalıyız. İşimizi en iyi şekilde yapmak vicdanen bizi çok mutlu edecektir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.