Yaşlı Bakıcının Avantajları Nelerdir?

Evde yaşlı bakıcı hizmetinin onlarca farklı avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan en önemlisi yaşlıların huzur evlerinden uzakta kendi evlerinde sevdikleri ile yan yana olmaları ve tüm ihtiyaçlarını gideriliyor olmasıdır. Özellikle Avrupa’da çok yaygın olarak tercih edilen yaşlı bakıcı hizmeti son yıllarda ülkemizde de tercih edilmeye başlandı. Bunun ana nedeni ise artık evde bulunan bireylerin iş hayatına atılmayı tercih etmesi ve yaşlıların bakım ihtiyaçlarını ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle evde çalışan bireyler yine aynı evde bulunan yaşlıların bakımı için yaşlı bakıcıları tercih etmektedirler. Ülkemizde yaşlı bakıcı hizmeti sunan firmaların sayısı da arttığı için bu hizmeti sunan firmaları bulmak eskiye göre daha kolay oluyor. Evde yaşlı bakıcı hizmetinin sağladığı avantajları ise şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Yaşlı bakıcı hizmetini ayağınıza kadar getirir ve bu hizmeti evinizde yaşlılara sunar
  • Bu hizmet sayesinde kişilere özgü hizmetler sunulur
  • Yaşlılar huzur evleri ya da başka yerlerde yaşamayarak ailenin yanında yaşadığı için bu hizmet aileyi bir araya getiri ve onları bir arada tutar
  • Yaşlının daha konforlu bir hayat sürmesini sağlar
  • Yaşlıların genelde rahatsızlıkları olduğu için bu hizmeti sunan kişiler yaşlıların bu rahatsızlıkları içinde hizmet sunarlar
  • Yaşlının ailesinin üzerindeki yük azaltılmış olur
  • Sosyal hayattan kopmuş olan yaşlılar tekrar sosyal hayata kazandırılır
  • Yaşlıların kendilerini önemli hissetmeleri sağlanır
  • Yaşlılar yalnız kalmaz ve kendilerini mutsuz hissetmezler
  • Yaşlıların daha yüksek hayat standartlarına sahip olması sağlanır

Evde yaşlı bakıcı hizmetinin bu gibi avantajları olsa da bu hizmeti aldığınızda daha fazla avantajlardan da yararlanmış olacaksınız. Özellikle son yıllarda artık aile bireylerinin hemen hepsinin çalışmayı tercih etmesinden dolayı yaşlılar evde tek başına kalmakta ve kendi ihtiyaçlarını giderememektedirler. Özellikle yaşlı olan kişilerin çeşitli rahatsızlıkları varsa bu durumda hayat onlar için daha da çekilmez hale gelecek ve kendilerini yalnız hissetmeye başlayacaklardır. İşte hasta bakıcılar sayesinde bu sorun ortadan kaldırılmış oluyor. Bu nedenle sizde evinizde yaşlı birisi bulunuyorsa onun yaşam kalitesini artırmak adına evde yaşlı bakıcı hizmeti almalısınız. Bu hizmet sayesinde yaşlıları tekrar topluma kazandırmış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Kadınlar Kemik Kırıkların Daha Yatkın Olur mu? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.