Yaşlı Bakıcılığı

Aile büyüklerinize günlük hayatın getirilerinden dolayı gerekli ilgiyi sağlayamayabilirsiniz. Bu yaşlı insanlarda yalnızlık sendromuna neden olan bir durumdur. Bazı yaşlılar sürekli bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Bu bakım ihtiyacını karşılayamadığınızda yaşlı bakıcıları devreye girer. Bakıma ihtiyaç duyan bireyin temel ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması, ilaçlarının saatinde verilmesi ve eğer yaşlı, hasta ise hastalığın gerektirdiği bakımların gerçekleştirmesi esastır. Yaşlı bakıcı güvenilir ve sabırlı olmalıdır. Yaşlı birey ile iletişime geçebilecek adayların tercih edilmesi tavsiye edilir. Fakat yaşlı bakıcısı seçiminde bakıcı hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olduğunuz önem taşır. Eğer bakıcı hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, yaşlı tanıdığınızı kolayca bakıcıya teslim edebilirsiniz. Yaşlı ve yaşlı yakını haklarına önem veren, yaşlı bireyin yaşam kalitesini yükseltmek üzere uğraşan ve hastanın kişilik özellikleri hakkında bilgiye sahip olan yaşlı bakıcıları, yaşlı tanıdığınıza daha verimli bir hizmet sunabilirler. Yaşlı bireyin odasının düzenlendiği sırada bakımı yapılan kişiye danışılmalıdır.

 

Eğer bakımını yaptığınız bireyin herhangi bir hastalığı var veya yaşlının düzenli olarak ilaç alması gerekiyor ise yapılan tedaviler yaşlı bireyin doktoruna düzenli olarak bildirilmelidir. Günümüzde yaşlılar huzurevlerine gönderilmektedir. Fakat bu yaşlıda istenmediği düşüncesini oluşturabileceğinden evde bakım her zaman daha iyidir. Bir yaşlı bakıcısının çalışma alanları genellikle; yoğun bakım servisleri, geriatri üniteleri ve ev bakım üniteleridir. Yaşlı bakıcısı, güler yüzlü ve özverili olmalıdır. Zamanının büyük bir bölümünü yaşlı ile geçirmeye hazır durumda olmalıdır. Özel hayatındaki sorunları bakımını yaptığı bireye yansıtmamalıdır. Yaşlı bakımı yapması üzere genç ve dinç bireylerin tercih edilmesi gerekir. En az 2 sene boyunca konusunda eğitim görmüş adaylar tercih edilmelidir. Eğer yaşlı yakınları herhangi bir yaşlı bakıcısını karşılayabilecek durumda değilse devlet tarafında bakıcı atanması mümkündür. Eğer yaşlı hareket edemiyorsa, yaşlı bireyin temel ihtiyaçları bakıcı tarafından karşılanır. İletişim, temek sağlık bilgisi ve vücut mekaniği yaşlı bakıcısının sahip olması gereken özelliklerdir.

 

Değer verdiğiniz aile büyüğünüze verimli bir bakım sağlamak üzere bakıcı seçiminde dikkatli davranmanız gerekmektedir. Yanlış bakıcı seçimi değer verdiğiniz, bakıma muhtaç bireyde travmalara yol açabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılığı Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.