Yaşlı Bakıcılığı Yapacak Kişide Aranması Gereken Kriterler ve Bilgilendirme

Yaşlı bakıcı seçimi düşünüldüğü zaman basit bir iş gibi görünse de ihtiyacı olan tarafın büyük bir titizlik ve kriter ile araması iki taraf açısından daha profesyonel ve uzun soluklu ilişkinin sürdürülmesinde faydalı olur. Aday ile ilk başta yapacağınız konuşmada iki tarafında şartlarını açık bir şekilde konuşması sonradan oluşabilecek sorunların önüne geçecektir. Çevrenizin önerileri ve cv konusunda hassasiyetiniz ise her daim yüksek olmalıdır. Yaşlı bakımı konusu dikkat edilmesi gereken önemli ve hassas bir konudur. Bu konuda uzun tecrübelere sahip kişiler seçim sırasında göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşlı bakıcı, çok yönlü ve alanında eğitim almış gerektiğinde ilk yardım konusunda yardımcı olabilecek kişiler her zaman kriterinizde bulunmalıdır.

Oda temizliği ve düzen konusunda asla ödün vermeyecek disipline sahip daha önce çalıştığı yerlerden referans almış durumda adaylar olması gerektiği kriterini ise atlamayınız. Bakıcılığı yapılacak kişinin, yaşı ve durumundan dolayı düzenli olarak sağlık takibi ve ilaç kontrolü hakkında bakıcı muhakkak bilinçlendirilip bilgi verilmelidir. Bakımı ilgilenilecek kişinin, doktor onaylı beslenme düzeni ve alerjik reaksiyon görülen besinler hakkında bakıcı muhakkak bilgilendirilmelidir. Bakımı ile ilgilenilecek kişinin, bakıcı tarafından tamamen güvenliğinin sağlandığına emin olunmalıdır. Bakılacak kişinin yaşlı olduğu kısmı ve oluşabilecek kazalarsa hiçbir zaman göz ardı edilmemeli güvenlik önlemleri ise bakımıyla ilgilenecek kişi ile beraber çalışarak yapılmalıdır.

İşe aldığınız kişiyi, deneme sürecinden sonra hasta ile baş başa bırakmanız daha doğru olacaktır. Belirli periyotlar ile takibi elden bırakmamak ise güvenlik açısından daha doğru olacaktır. Adayların bilgili ve tecrübeli olması ne kadar önemliyse sabırlı ve özverili olması da o kadar önemlidir. Bakımı ile ilgilenilecek kişinin, sosyal aktivitelerinin yerine getirilmesi konusunda ise yaşlı bakıcı her daim hassas olmalıdır. Bakımı ile ilgilenilecek kişinin, oluşabilecek bir sorununda gerekirse zamanından fedakarlık yapması gerektiği konusunda bil içlendirilmelidir. Bakımı ile ilgilenilecek kişinin, kişisel bakımı ise aksatılmaması gereken en önemli konulardan bir tanesidir deneme sürecinde bakıcınızın bu konuda ki özeni ve titizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Bir Gün Herkes Yaşlanacak başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.