Yaşlı Bakıcılığı Önemli Bir İştir

Bir canlının hayatı rahatlıkla üç evreye ayrılabilir. Doğum, yaşam ve ölüm. Doğduğu an, bir canlının en çaresiz ve masum anıdır. Muhtaç olma duygusu canlının iliklerine kadar işlemiştir. Ayrıca insanlar ve diğer canlılar, akıl ve mantık kullanılabilirlik seviyesine göre karşılaştırıldığında bu duyguların diğer canlılarda ve insanlarda aynı oranda hissedilebiliyor olduğu görülür. Bebeklik evresi olarak adlandırılan, bakıma ve ilgiye muhtaç olunan bu evre insan hayatının bir döneminde daha kendini tekrarlamaktadır. Bu evre yaşlılık evresidir. Yaşlı insanlar, hayatın kazandırmış olduğu tecrübeler ve şimdiye kadar yaşamış oldukları anıların ağırlığıyla alıngan bir hale gelmektedir. Sağlık konusunda da zamanla çeşitli problemler yaşamaya başladıkları için bakıma ve ilgiye muhtaç olmaktadırlar. Fakat günümüzde çalışan insan sayısının artış göstermesi insanların ailelerine olan ilgilerini de etkilemektedir. Bu gibi durumlarda anne babasına ya da bakmakla yükümlü olduğu herhangi bir yaşlı bireye zaman ayıramayan insanlar, yaşlı bakıcı aramaya başlamaktadır. Yaşlı bakıcıları, yaşlı bireyin hastalığı durumunda tedavisiyle ilgilenebilecek, günlük rutin işlerinde ona yardımcı olabilecek, temizlik ve hijyen konusunda titiz olacak, beslenmesiyle ilgilenerek hastalığı varsa buna göre yiyeceklerini ayarlayacak, küçük bir bebekle ilgilenir gibi yaşlı bireyle ilgilenecek kişilerdir. Bu işi yapabilmek için sevgi, saygı, şefkat, merhamet duygularına sahip olunmalıdır. Ayrıca bir yaşlı bakıcı sabırlı ve hoşgörülü olmakla beraber acil durumlarda nasıl davranacağını bilmeli, hastaya ani bir şey olduğu zaman uygulanabilecek tüm tedavi ve ilkyardım şekillerinden haberdar olmalıdır.

Bunların haricinde yaşlı bakıcısı olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli husus ise kendilerini oldukça yalnız hisseden yaşlı bireylere güler yüzlü davranıp moral vermektir. Onlarla çeşitli konularda sohbet ederek, farklı aktiviteler yaparak rahatlamalarını sağlamalıdırlar. Günde birkaç saat dışarıda geçirilen vakit ve bu esnada teneffüs edilen temiz hava dahi ikinci kez çocukluğuna dönmüş olan bu güzel insanları mutlu edebilmektedir. Bu yüzden yaşlı bakıcılığı çok zor ve yorucu bir iş değildir. Hem ruhun manevi doyumunu hem de karşınızdaki yaşlı bir insanı mutlu etmenizi sağlayan bir iştir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılarda Ev Kazaları başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.