Yaşlı Bakıcılığı Nedir?

Doktor tarafından yaşlı hastalarımızın tedavisi amaçlı yazılı olarak verilen tedavileri belirli çerçevelerde uygular. Yaşlı insanların psikolojileri hasar görmeye daha açık olduğundan yaşlı bakıcı mesleğini düşünen bireyler psikoloji konusunda belirli bilgi birikimlerine sahip olmalıdırlar.

 

Özellikle yaşlı nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde çokça tercih edilen mesleklerden biridir. Avrupa’daki bakım evleri yüksek fiyatları ve verimsiz işlevleri nedeniyle çok az tercih edilmektedir. Yaşlı bakıcı mesleğine teşvikte bulunan ülkelerde huzur ve bakım evleri sayısı gitgide azalmaktadır. Bakım evleri az olan bu ülkelerdeki zengin aileler çözüm olarak yurtdışından bakıcılar getirmeye başlamışlardır. Bu mesleğin yaygın olduğu dünya bölgeleri bulunmaktadır ve yaşlı bakıcı ihtiyacı genellikle bu ülkelerden karşılanmaktadır. Çoğu dünya ülkesi yaşlı bakımında kullanmak üzere bütçelerinin küçük bir kısmını ayırmaktadır. Bir yaşlı bakıcı hastanın her türlü gereksinimini yerine getirir. Doktorunun tavsiyelerine uyar ve yaptığı uygulamaların tutanağını tutar. Yaşlı bireylerin ailelerinin nasıl bir tutum izlemsi gerektiği konusunda aile fertlerini aydınlatır. Yaşlı bireyin psikolojik ve fizyolojik yapısını yakından inceler. Hastanın hareket halinde olmasını sağlar. Hastanın tedavi gereksinimlerini karşıladıktan sonra bu tedavileri kaydeder. Çoğu yaşlı bakıcısı ev bakımı ve yemek servisi de yapmaktadır. Mağdur durumda olan yaşlılar için kolayca hareket edebilecekleri uygun ortamları hazırlarlar. Yaşlı ve yaşlı bakıcı arasında yakınlık kurulmuş olması gerekir. Ülkemizde Avrupalı yaşlıların bakımlarına dahi özen gösterilmektedir. Avrupa’daki yaşlı bakımı standartlarının herkese uygun olmaması gerekçesiyle Türkiye’ye birçok yaşlı turist bakım amaçlı gelmektedirler. Ülkemizde yaşlı bakıcılığı gelişmiş bir sektördür. Hatta yaşlı bakıcılığı turizmi dahi yapılmaktadır. Yaşlı bakıcılarının çoğu bakım yurtlarında görev yapmaktadırlar. Hastanın ihtiyaçları üzerine kurulmuş bu kurumlarda birçok yaşlı birey bulunur. Bu bireylerin bakımı profesyonel yaşlı bakıcılar tarafından yapılmaktadır. İngiltere’de yaşlılara büyük bir saygı beslendiğinden evde bakımı gerçekleştirilemeyecek yaşlılar için konforlu huzur evleri bulunur. Bu tip yerlerde bakıma ihtiyaç duymayan kimseler bulunur. Ayrıca evinde gündüz yalnız kalması sakıncalı olan yaşlıların bakımlarının yapıldığı gündüz evleri de bulunmaktadır.

 

Yaşlılığın getirdiği zorlukları güvenilir yaşlı bakıcıları ile en aza indirgeyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evinizdeki Yabancı: Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.