YAŞLI BAKICILIĞI: MEŞAKKATLİ BİR GÖREV

Yaşlılık dönemi, en az çocukluk kadar insan hayatında hassas bir dönem. Nasıl ki bir çocuk, fiziksel ve duygusal gelişimi açısından başkalarının yardımına gereksinim duyuyorsa, yaşlılar için de aynı durum geçerli hale geliyor. Zihinsel ve fiziksel işlevlerinin bir kısmını yitirmeye başlayan yaşlı bireyler, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ailelerinden ve çevrelerinden gelecek desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Bazı durumlarda ise bu yardımlar yetersiz kalabiliyor. Yaşlı bakıcılığı, bu noktada başvurulan bir iş dalı… Çok temel görev tanımı; evde hizmet vererek, yaşlı bireyin her tür ihtiyacını karşılamak olarak açıklanabilir. Ancak, şüphesiz ki yaşlı bakıcı olarak görev alacak kişilerin seçiminde, birçok kıstas göz önünde bulundurulmalı.

 

Öncelikle, çocuklar kadar savunmasız olan yaşlı bireyler, onlara, sevgi, şefkat ve anlayış gösterebilecek yardımcılara ihtiyaç duyarlar. Bu özellikler, onlara kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortam sunarken, aynı zamanda sağlam bir iletişimin de kapılarını açacaktır. Başka bir deyişle, bakıcısıyla güven ve anlayış temelinde kurulmuş bir ilişkiye sahip yaşlı birey, ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde ifade ve talep edebilir. Bu şekilde, yaşlı bakıcı da, bu ihtiyaçlara en iyi şekilde karşılık verecek hale gelir. Tüm bunların yanı sıra, yaşlı bir bireyle ilgilenecek kişinin, ruhsal ve fiziksel olarak da belli bir dayanıklık seviyesine sahip olması gerekmekte. Herhangi bir anlaşmazlık ya da yaşlı kimsenin, tuvalet, banyo vb. gibi fiziksel güç gerektirecek ihtiyaçları söz konusu olduğunda, bakıcının bu tür meşaakkatli durumlara karşı sabırlı ve dayanıklı olacağından emin olmak gerekiyor.

 

Genel kanının aksine, yaşlı bir insanla görev olarak ilgilenmenin, hem çalışan hem de bakım gören insan açısından, son derece özen gerektiren zorlayıcı iş olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, bu tür bir ihtiyaç doğduğunda, hızlı ve şahsi kararlar almak yerine; danışmanlık hizmetleri alarak, profesyonel olarak bu işle ilgilenen, bu konuda gerekli eğitimleri almış uzmanlarla çalışmak, herkes açısından daha yararlı olacaktır.

 

Son olarak, yaşlı bakıcı olmak isteyen kişilerin, birçok üniversitenin ilgili önlisans programlarında eğitim alabileceklerini de belirtmekte yarar var.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.