Yaşlı Bakıcılığı Hakkında Her Şey

İnsan biyolojik olarak doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Dünden bugüne teknolojinin gelişmesi, sağlık hizmetlerinin artması insan nüfusunun daha uzun ömürlü olmasına sebep olmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2015 istatistiklerine göre de dünya nüfusunun %8.5’i, ülkemizde ise % 8.2’sini yaşlı nüfus oluşturmaktadır. Ülkemizde yaşlı nüfusun artışı ve ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bu konuda bilgili, eğitimli insanlara ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla üniversiteler yaşlı bakım programı, İşkur ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi devlet kurumları da yaşlı bakım kursları açmaktadır.

Her meslekte olduğu gibi yaşlı bakıcı olabilmek için de belirli niteliklere sahip olmak gerekmektedir. İnsan ilişkileri iyi, yaşlı insanları seven, bu işi saygı ve anlayışla yapabilecek, çok sinirli yapıya sahip olmama gibi niteliğe sahip insanlar bu mesleğe uygundurlar. Bu niteliklerin kişi de var olması doğrultusunda üniversitede yaşlı bakımı programını okumak isteyenler Ösym’nin Ygs sınavından Ygs-2 türünde yeterli puanı alıp üniversitelere başvurabilirler. Üniversite okumak istemeyen kişiler ise İşkur gibi devlet kurumlarına kayıt olup,  kurs bitiminde sertifikalı yaşlı bakıcı olabilirler.

Yaşlı yakınına sahip ancak yoğun iş temposu olan, yakınları daha profesyonel bakıma ihtiyacı olan, kendi evinde bakıma muhtaç yaşlı insanlar yaşlı bakıcı aramaktadır. Bu yüzden günümüzün teknolojisinden yararlanıp bazı sitelere iş ilanı verme, özel şirketlere başvurma ya da çevrelerindeki insanların referansı vasıtasıyla kişileri işe almaktadır. Peki, yaşlı bakıcı ararken başlıca kriterleriniz neler olmalıdır?

Yaşlı bakıcının yakınınızda veya yanınızda yatılı kalıp kalmayacağını belirlemeniz eleman ararken kriterlerini daraltmanızı sağlar. Son zamanlarda televizyonlardaki haberlerden izlediğimiz, çevremizdeki insanlardan duyduğumuz bakıcıların yanlış tutumları izleyen, duyan insanları vicdanen yaralamaktadır. Kişi kendisinin veya bir yakınının sözlü tehdit, dayak, hakaret gibi kötü davranışlarla karşı karşıya kalmasını kesinlikle istemez. Bu yüzden yaşlı bakıcı ararken yakınınızı/kendinizi emanet edebileceğiniz, güvenilir bir yaşlı bakıcı bulmak öncelikler arasında olmalı. Diğer şartlardan biri bakıcınızın işinin ehli en azından kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Bu yüzden üniversitede eğitimini görmüş veya kurslardan sertifikasını almış kişilerden seçmeniz daha verimli olacaktır. Yaşlı bakıcıyla yaşlı kişinin anlaşabilmesi diğer önemli hususlardan biridir. Özellikle yakınını yaşlı bakıcıya emanet edecek kişilerin unutmaması gereken en önemli nokta emanet ettiğiniz kişi dünyadaki en iyi yaşlı bakıcısı olsa bile yakınınızı arada ziyaret etmeniz ve ihmal etmemeniz gerektiğidir.

Bir önceki yazımız olan Bunaklık ile Alzheimer Hastalığı Arasındaki Farklar başlıklı makalemizde doğru yaşlı bakıcısı, doğru yaşlı bakıcısı seçimi ve evde hasta bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.