Yaşlı Bakıcılığı Hakkında Bilgi

Yaşlıların çoğu fiziksel bakıma ihtiyaç duymayabilir. Fakat yaşlı aile büyüklerinizin yalnız kalması sakıncalı bir durum olabilir. Günlük hayatın getirilerini yerine getirmek üzere yaşlılarınıza ilgi gösteremeyebilirsiniz. Yaşlı bakıcı, yaşlıya yalnızlığını yenmesi konusunda destek olur ve her türlü bakımını gerçekleştirir. Yaşlı bakıcısına ihtiyaç duyan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Bunun sebebi aileye verilen önem ve geleneklere duyulan saygıdır. Profesyonel kurumlar ve huzurevleri yaşlıların rahat edemeyecekleri yerlerdir. Özellikle huzurevleri bakıma ihtiyaç duyan yaşlı büyükleriniz için epey hoşnutsuz kurumlardır. Yaşlı bakıcı, yaşlının ihtiyaçlarını karşılayabilecek yapıda olmalıdır. İlgi ve alaka isteyen yaşlılara gereken ilgi ve sevgiyi gösterebilmek önemlidir. İletişim becerisi ve ikna kabiliyeti yüksek bireyler daha verimli bir bakım gerçekleştirirler.

 

Yaşlı bakıcılarına eğitim verilirken bakımın yanında sevgi, şefkat, sabır gibi bakıcılarda bulunması gereken manevi kavramlar da öğretilir. Bakım hizmeti yaşlı bireyin isteği dışında yapılmamalıdır. İsteksiz bireyi bakıma alıştırmak zaman gerektiren bir durumdur. Eğer bakımı yapılan bireyin veya ailesinin bakıcıya ayıracak yeterli bütçesi bulunmuyorsa bakıcı ihtiyacı devlet tarafından karşılanır. Yaşlı bakıcısı, bakımı yapılan bireyin sözlerine itimat göstermelidir ve yaşlı bireyin isteklerine saygı duymalıdır. Karşılıklı saygıdan oluşan bir meslek dalıdır. Bakım yapılırken yaşlı bireye kötü duyguların hissettirilmemesi ve yaşlı bireyin kendini muhtaç hissetmemesi önem taşır. Yapılan uygulamalar bireye yardım olarak lanse edilmelidir. Yaşlı birey bakıcının yanında güvende hissetmelidir. Bakımı yapılırken rızası alınmalı ve bireyin istekleri doğrultusunda bakım gerçekleştirilmelidir. Bakıcı hayatındaki sorunları bakımını yaptığı bireye mümkün olduğunca yansıtmamaya çalışmalıdır. Günümüzde yaşam standartlarının iyileşmesi ve insan ömrünün uzaması ile yaşlı nüfusu artış göstermiştir. Yaşlı nüfusunun artması ise yaşlı bakıcılarına olan ihtiyaç artmıştır. Rehabilitasyon merkezleri ve huzurevleri yaşlı sayısına göre her bölgede bulunmaktadır. Ruhen ve bedenen sağlıklı olan, orta yaşlı ve dinç bireyler yaşlı bakımında daha verimli bir çalışma göstereceklerdir. Güler yüzlü yaşlı bakıcıların seçilmesi yaşlı birey için bir avantajdır.  Ayrıca bir yaşlı bakıcısının herhangi bir kötü alışkanlığı olmamalıdır.

 

Geçmişimiz ve geleceğimizin büyük bir parçasını oluşturan yaşlılarımıza iyi bir bakım sağlamak üzere bakıcı seçiminde hassas davranmalı ve mülakat sırasında bakıcı adayı hakkında detaylı bilgi edinmeye çalışmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Hizmeti Her Eve Lazım! başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.