Yaşlı Bakıcılığı: Geleceğin Aynası

Her insan, belli bir yaştan sonra kendi birtakım ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelir. Yaşlı bakıcı, böyle durumlar için vardır. Eğer aile büyüklerimizin konforlu bir biçimde bakımını yapamayacaksak, bu iş için bakıcı tutmak gerekir. Yaşlı bakımına en çok huzurevlerinde, evlerde ve hastanelerde ihtiyaç duyulur. Eğer yaşlı bakıcı, sağlık kurumlarında görev yapıyor ise oradaki diğer personellerle de işbirliği içinde olması gerekir. Yaşlı, hasta veya yatalak insanlar hem ruhsal hem de fiziksel olarak bakıma muhtaç kişilerdir. Kesinlikle bu sorumluluğun, danışmanlık hizmeti veren şirketler aracılığıyla bulduğumuz bakıcılara verilmesi gerekir. Yaşlı bakımı, profesyonel bir iş kolu olmakla birlikte şefkat, güler yüz ve güven vermek gibi birçok kriteri içinde barındırır.

 

Hepimizin bir gün bakıma muhtaç olabileceği fikri akıldan çıkarılmamalıdır. Sevgiye, ilgiye ve özenli bakıma en çok yaşlılık zamanlarımızda ihtiyaç duyarız.

 

Yaşlı Bakıcı, yaşlıyı tanımalı, ihtiyaçlarını bilmeli, ilaçlarını takip edebilmeli ve gerektiğinde egzersiz yaptırabilmelidir. Bunun yanı sıra, yaşlı/hasta odasının düzenlenmesi, perhizine göre yemeklerinin verilmesi ve hastanın temizliği de yaşlı bakıcı görevleri arasındadır. Bu kişilerin yaşlı bakımı üzerine eğitim almış olması gerekir. Eğer bu işle ilgili eğitim alınmamışsa, yaşlının tüm gereksinimleri doğru biçimde karşılanmayacaktır.

 

Yaşlı bakıcı personelinde aranan diğer özellikler;

 

  • Hijyen kurallarına uygun
  • Kötü alışkanlıkları olmayan
  • Aile bağları güçlü, pozitif düşünebilen
  • Sorumluluk alabilen, güler yüzlü
  • Yaşlının sağlığına ve memnuniyetine önem veren

 

Yaşlı bakıcı tercihinde mutlaka farklı adaylarla görüşülmelidir. Bu adayların yaşlı insanlar ile iletişimi gözlemlenmeli, kesin karar verilmeden önce birkaç gün deneme süresi geçirilmelidir. Bu sayede ileride oluşabilecek problemler öngörülebilir. Doğru karar verildiğinde yaşlı bakıcı zamanla ailemizin bir bireyi haline gelir.

 

Günümüzde yaşlı bakımı, popüler bir meslek haline gelmiş ve birçok okulda bu alanla ilgili bölümler açılmıştır. Bu bölümlerin temel amacı; bakılan bireyin fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarına göre bakım işlerini yürütmektir. Yaşlı bakımı bölüm mezunları, başta huzurevleri olmak üzere sosyal hizmet veren sivil toplum kuruluşları, aile merkezleri vb. birçok yerde çalışabildikleri gibi, evde bakım hizmeti de verebilmektedirler. Bu nedenle, eğer bakıcı tutmak istiyorsak danışman şirketler aracılığıyla eğitim almış ve deneyimli kişilerden seçmemiz son derece önemlidir.

Bir önceki yazımız olan İyi ve Güvenilir Bir Yaşlı Bakıcı Bulmak İçin İpuçları başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.