Yaşlı Bakıcılığı ve Doğru Bakıcı Seçimi

Bakıma muhtaç kişiler ile ilgilenmek bir insanlık görevidir. Her zaman empati kurmayı gerektirir ve insani duyguların ön plana çıkabileceği bir konudur. Tüm bunlara karşın, bazen hayat şartları ve zaman kısıtlılığı gibi nedenler, bakıma muhtaç kişi ile ilgilenmeyi mümkün kılmayabilir. Tam da bu noktada yaşlı bakıcı görevini üstlenebilecek, bu konuda istihdam edilebilecek kişiler ortaya çıkıyor. Yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere bakıcılık yapmak en az çocuk bakımı kadar zor bir konudur. Hatta taşınmaları, hiç hareket edemez durumdalar ise çok daha zor bir hale gelir.

Yaşlı bakıcı olmak; herkesin yapabileceği bir iş değildir. Ciddi derecede sabır, şefkat, merhamet ve empati yapabilme yeteneği gerektiren yaşlı bakıcılığı, aynı zamanda kimi insanlar için bir iş haline gelmiştir.

Bakıcılık işi yapan kişiler ciddi sorumluluk altına girerler. O yüzden bu sorumluluğu kaldırabilecek olan kişilerin bu mesleği yapması gerekir. Ayrıca yaşlı bakıcılığı, insanlara minnet duygusu ile birlikte normalde insani bir borç olarak da görülen bir durumdur. Her insanın yaşı ilerlediğinde bu tarz bir bakıma muhtaç olabileceği akıldan çıkarılmamalı, aynı duruma kendinin gelebileceği düşünülmeli ve buna göre davranılmalıdır.

Yaşlı bakıcı görevini üstlenecek kişiyi bulma konusunda çok seçici olunmalıdır. Kendimiz bu görevi üstlenecek kişiyi seçerken örnek olarak; sabırlı, merhametli, şefkatli ve genel doğrularımıza göre iyi bir insan aramayı düşünüp buna göre doğrudan bir arayışa girebiliriz. Ancak bu çok da doğru olmayacaktır. İnsan doğası gereği bu tarz seçimlerde duygusal davranıp hatalar yapılması mümkündür. Bunun yerine, yaşlı bakıcılığı görevini yapacak kişiyi bulma işini profesyonel olarak yapabilecek ve bu konuda danışmanlık hizmetleri veren özel istihdam büroları ile iletişime geçmek bu konuda yapılacak en doğru şey olacaktır. Bu bürolar; yaşlı bakıcılığının beraberinde getirdiği durumların farkında olan, olaya duygusal değil profesyonel olarak bakan ve bu konuda danışmanlık edecek kadar uzmanlaşmış hale gelen yerlerdir. Mevcut istihdam yelpazeleri çok geniştir ve iş için en doğru adayı bulmak adına seçenekleri çok daha fazladır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcıları Ve Yaşlı Bakım Evleri başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.