Yaşlı Bakıcılarının Hizmet Kalitesine Dikkat!

Yaşlı bakıcısı hizmeti almak istiyorsanız bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Bir tanıdık vasıtasıyla bulunan biriyle görüşmeniz sizin birçok sorun ile baş başa kalmanız demektir. O yüzden doğrudan değil bir danışmanlık firması aracılığı ile yaşlı bakıcısı hizmeti almanız daha doğru bir tercih olacaktır. Ancak sıkıntılarınız muhtemelen bu kadarla da bitmeyecek, size yaşlı bakıcısı olarak gelen kişinin kim olduğunu da iyice öğrenmeniz gerekecek. Hem kişilik analizi yaparak hem de güzel bir iletişim kurarak yaşlı bakıcınızın gözünüzün üstünde olduğunu açık bir şekilde göstermelisiniz.

Yaşlı bakıcısı hizmeti satın almadan öncesinde nasıl kalitede bir hizmet olacağını iyi kestirmelisiniz. Uzun süreli bir sözleşmeye imza atmadan öncesinde kısa süreli olarak denemek istediğinizi söylemenizde fayda var. Bu şekilde yaşlı bakıcı almak istediğiniz kişiyi ve size aracılık yapan danışmanlık firmasını test etme gibi bir şansınız olacaktır. Ancak çoğu zaman bu durum pek de kabul edilebilen bir durum değildir fakat siz yine de bu alanda şansınız deneyin.

Yaşlı bakıcı hizmetini almadan öncesinde size hizmeti verecek olan kişinin bu alanda tecrübeli olup olmadığını sorun. Eğer tecrübeliyse işleriniz muhtemelen çok daha kolay olacaktır. Ancak bazı işi daha çok isteyen ve yapı olarak da diğer insanlardan çok daha sabırlı olan kişilerin hiç tecrübesi olmayan insanlardan daha iyi hizmet verebileceğini de ihtimal dahilinde bulundurun. Yaşlı bakıcı hizmetini almadan önce hem irtibatta olduğunuz danışmanlık firmasına hem de sizinle iletişime geçen yaşlı bakıcının bizzat kendisine ne gibi ihtiyaçlarınızın ve beklentilerinizin olduğunu güzel bir şekilde anlatın. Eğer söylediğinize koşulları kabul ederse bu koşulların hepsinin sözleşmede geçmesine dikkat edin. Her şeyi tam usulüne göre yapmanız ve mümkün olduğu kadar detaylandırmanız, işinizin daha güzel çözülmesini sağlayacaktır. Bu şekilde hem yaşlı bakıcı hizmeti vermekte olan kişi hem de size aracılık yapan danışmanlık firması, sizin ne denli ciddi ve titiz bir insan olduğunuzu bilir ve ona göre hareket eder. Bu otoriteyi baştan oturtabildiğiniz sürece ilerleyen zamanlarda çok daha rahat edersiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılarında Olması Gereken Temel Özellikler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.