Yaşlı Bakıcılarında Olması Gereken Temel Özellikler

Günümüzde adeta bambaşka bir meslek dalı olarak karşımıza çıkan yaşlı bakıcılığı, hiç de zannedildiği kadar kolay bir iş değildir. Aksine oldukça zahmetli, çok fazla mesai harcamayı gerektiren, çok fazla bilgi ve tecrübe sahibi olmayı gerektiren bu mesleği hemen herkesin yapması mümkün değildir. O yüzden bir yaşlı bakıcısı almadan öncesinde belirli özelliklere sahip olup olmadığına özen göstermelisiniz.

Yaşlıların psikolojik yapılarının düzgün olması beklenemez. Hem hormonal dengenin tamamen bozulmuş olması, hem organların işlevini yerine getirememesinden kaynaklı olarak sürekli bir rahatsızlık ve ağrı, sızı gibi durumların gerçekleşmesi hem de yılların vermiş olduğu yıpratmanın etkisi ile psikolojik olarak içe kapanma durumu ister istemez onların huysuz ve sinirli olmasına sebebiyet verir. Yaşlıların bu denli sıkıntılı olmasının sebeplerinden biri de birçok insana göre çok daha fazla acı çekmiş olmaları, en sevdiği insanları belki de gözlerinin önündeyken kaybetmeleri gibi durumlar yaşanması olabilir. Bu denli sıkıntıları hemen hemen hiçbir insan göze alamaz ve kolayca bu sıkıntıları atlatamaz. Yaşlı bireylerin büyük bir çoğunluğunun dünyadaki adeta yaşama sebebi, yaşama sevinci olan eşini kaybetmesi bu sıkıntıların biraz daha artmasına sebebiyet verir. Eşini kaybeden bir birey sonrasında kendisi de yaşamak istemeyecek ve ister istemez ölümü arzulamaya başlayacaktır. O yüzden böyle bir psikolojik yapıya sahip olan birey ile zaman geçirmek ve onun isteklerini yerine getirmek oldukça zor olacaktır. Yaşlı bakıcısı olan bireylerin kesinlikle bu durumu anlayan ve idrak edebilen kişiler olması gerektiği ve bu insanlara karşı çok sabırlı ve merhametli olması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Tüm yaşlı bakıcılarda olması gereken en temel özelliklerden birincisi sabırdır. Eğer kişide sabır yoksa yaşlı bakıcı hizmeti vermeye uygun bir aday olduğu söylenemez. İkincisi tertipli ve düzenli olmaktır. Bazı insanların doğasında olan bu özellik eğer yaşlı bakıcı olmak isteyen bireyde yok ise, o zaman fazla vakit kaybetmemek ve başka birini bulmak gerekir. Çünkü bakacağı kişinin Alzheimer hastası olma ihtimali oldukça yüksektir ve yaşlı bir bireyin içmesi gereken bir hap varsa, bu ilacı ya içmeyi komple unutabilir ya da arka arkaya defalarca ilaç içse bile hâlen ilacını içmediğini zannedip kendini zehirleyebilir. O yüzden yaşlı bakıcının tertipli ve düzenli olması da şarttır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Hizmetini Doğru Adreslerden Alın başlıklı makalemizde danışmanlık hizmeti veren firmalar, danışmanlık şirketleri ve evde hasta bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.