Yaşlı Bakıcıları Ve Yaşlı Bakım Evleri

Yaşlı bakıcılar, yaşlıları sevebilmeli ve onların yararına olabilecek uygulamaları hayata geçirmekte tereddüde düşmemelidirler. Yaşlı bakıcılarının başlıca amacı, Türkiye’nin her yerinde bulunan, yaşlıların bakımını ve temel ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayabilmektir. Yaşlı bakımı ev ortamında yapıldığında çok daha verimli olabilecek bir uygulama olduğunda yaşlı bakımevleri gerektiğinde tercih edilmelidir. Günlük hayatın yoğun temposu sizi yaşlılarınız ile ilgilenmekten alıkoyabileceğinden yaşlı bakıcı uygulaması oldukça faydalı bir uygulamadır. Yapılan araştırmalar çocuk ve yaşlıların evde bakımı tercih etmelerinin nedeninin alıştıkları düzenin sarsılmasını istemedikleri olduğunu kanıtlamıştır.  Huzurevleri ve yaşlı bakımevleri yaşlının psikolojisinde vuruklara neden olabileceği gibi yaşlının kendini yalnız hissetmesine de sebep olabilir. Ayrıca, yaşlılar huzurevlerinde kendilerini dış dünyadan soyutlanmış hissederler ve uzun süre huzur evinde yaşamış yaşlı bireylerin sosyal hayata geri kazandırılmaları zordur.

 

Ev ise kişinin kendini mutlu hissettiği, alışkın olduğu ve rahat hissettiği bir ortamdır. Bu sebeple evde bakım yaşlı bireyin kendini canlı hissetmesini sağlayacaktır. Bakıma muhtaç yaşlı bireylere yaşlı bakıcı tarafından sevgi ve şefkatle yaklaşılması büyük önem taşır. Ayrıca, yaşlı bakıcı seçiminde referansları ve deneyimler göz önünde bulundurulmalıdır. Dünyanın her bölgesinde hızlı artan yaşlı nüfusunun getirisi olarak yaşlı bakıcı hizmetinden faydalanılır. Günümüzde teknolojinin ileri durumda olması ev ortamının tamamıyla hastane ortamına çevrilebilmesini sağlamaktadır. Kişi yaşlılığın getirileri ile beraber kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir ve başkalarının kendi ihtiyaçlarını gidermesine ihtiyaç duyar. Türkiye, yapısı itibariyle yaşlı bireylere önem vermekte ve kültürlerini korumak üzere yaşlı bireylere güvenmektedirler. Fakat modernleşme ve kentleşme sosyokültürel yapının bozulmasına yol açmıştır. Yaşlı bireyin ailesi, yaşlıya bakmak istemeyebilir ve bu yaşlı birey için oldukça yıkıcı bir durum olabilir. Yaşlı bakıcı, yaşlıya bu durumu hissettirmemeli ve yaşlıya bakım sunmanın zorunlu bir konu olduğunu yaşlı bireye lanse etmemelidir. Yaşlının temel ihtiyaçlarının karşılanması yanında yaşlıyı sosyal hayata kazandırmak üzere çalışmalar da gösterilmelidir. Gelişmiş ülkelerde evde yaşlı ve hasta bakımı oldukça yaygın bir sektördür. Yaşlı bireyin bakımının yapılacağı odanın yaşlı bireyin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesi önemli bir konudur.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.