Yaşlı Bakıcıları Hakkında Bilinmeyenler

Yaşlı ve yaşlı haklarını göz önünde bulunduran, yaşlının yaşama ömrünü ve kalitesini yükseltmek üzere çabalayan, yaşlının özelliklerini tanıyabilecek kimselerin tercih edilmesi büyük önem taşır. Yaşlı bakıcı, yaşlı ile yakından ilişki içerisinde olmalıdır. İletişim, bakım sırasında vazgeçilmez bir unsurdur. Bakıma muhtaç yaşlının istekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşlının rahatlaması adına çeşitli egzersizlere başvurulabilir. Yaşlı bakımı konusunda gereken uzmanlığa sahip bireyler sizlere daha verimli bir hizmet sunacaklardır. Hekim tarafından belirlenen ve yapılması esas olan müdahaleler aksatılmadan yapılmalıdır. Ayrıca, yaşlı herhangi bir hastalıktan muzdarip ise gereken ilaçlar saati aksatılmadan bakıma muhtaç yaşlı bireye verilmelidir. Bakım süresince bakıcı, yaşlı birey ve kendinin güvenliğini sağlamak üzere gerekli önlemleri almalıdır. Bazı durumlarda yaşlı bireyler hareket etme zorluğu çekerler. Bu gibi durumlarda yaşlı bakıcı, yaşlıya gereken desteği sağlamalıdır.

 

Yaşlı bakıcılığı bölümünden mezun olan bireyler KPSS sınavına girerler ve yeterli görülen puanı aldıktan sonra yaşlı bakıcısı olma hakkını kazanırlar. Özellikle özel sektörde iş imkânları çok fazladır. Yaşlı bakımı denildiğinde akıllara ilk olarak huzurevleri gelmektedir. Fakat huzurevleri yaşlının kendini dış dünyadan soyutlamasına sebep olabilecek yerlerdir. Devlet hastaneleri tarafından atanmış bir yaşlı bakıcısı ortalama 1500-1800 TL maaş almaktadır. Fakat özel sektörde bu maaşlar artış gösterebilir. Yaşlının bulunduğu ortam uygunluk yönünden denetlenir. Evde bakım ürünlerinin eksikliğinden emin olmak yaşlı bakıcısının diğer bir görevidir. Yaşlılara meşguliyet tedavisinin verilmesi çok önemlidir. Yaşlı bireyin kendine çeşitli uğraşlar edinmesi olumlu sonuçlara ulaşılmasını sağlayacaktır. Yaşlı bakıcısı, kalite yönetim sistemine uygun olarak bakım gerçekleştirmelidir. Çabuk ve doğru karar verebilen, dakik, şefkatli, bedenen dayanıklı ve sağlıklı kimseler olmalıdırlar. Acil durumlarda soğukkanlı davranabilmeli ve çabuk müdahale edebilmelidirler. Yaşlı bireyin kendini bakıma muhtaç biri olarak hissetmemesi sağlanmalıdır. Yaşlı bireyin fiziksel yapısı ve psikolojik yapısı yakından tanınmalıdır. Böylece yaşlı bireye en verimli hizmet sağlanabilir. Yaşlı bakıcıların, hemşirelik veya hasta bakıcılığı yapma imkânları da çok yüksektir. Günümüzde artış gösteren yaşlı nüfusunun bakım ihtiyacı da aynı oranda artmıştır. Yaşlı bireyin gelenekleri ve düşüncelerine önem verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılıkta Beslenme 2 başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.