Yaşlı Bakıcılara Ne zaman İhtiyaç duyulur?

Belirli bir yaştan sonra kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı bireylere sunulması gereken bir hizmet olup yaşlı bireyin psikolojik durumunun düzeltilmesi üzere oldukça faydalı bir etkinliktir. Yaşlı bakıcı seçimi sırasında yaşlı bireyin kişilik özelliklerine bakılarak inceleme yapılmalıdır. Yaşlı bakımı yaşlıya danışılarak karar verilmesi gereken bir hizmet olsa da yaşlı bakımı uzun bir süre kabul etmeyecek ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceğini savunacaktır. Bu sebeple kendi ihtiyaçlarını karşılayamadığını düşündüğünüz aile büyüğünüze yaşlı bakımı imkânı sağlamak sizin elinizdedir. Yaşlılarınızın ile tüm günü geçirecek yaşlı bakıcılarının, yaşlılardan zevk alması ve onlara en iyi hizmeti sağlamak için uğraşmaları büyük önem taşır. Yaşlı bakıcı hizmetine ihtiyaç duyulup duyulmadığı hasta yakınları tarafından belirlenmelidir. Eğer yaşlı birey kendi ihtiyaçlarını gideremeyecek durumda ise yaşlı bakıcılar büyük oranda yardımcı olacaktır.

Yaşlı bakıcıların, yaşlı psikolojisi konusunda uzman bireyler olmaları yaşlı bakımı konusunda oldukça faydalı olabilecek bir durumdur ve yaşlının dilinden anlayabilen bakıcılar konularında daha büyük bir başarı göstereceklerdir. Yaşlı nüfusunun dünyada hızlı olarak artmasıyla birlikte yaşlı bakıcılara duyulan ihtiyaç hızlı bir artış göstermiş ve çoğu ülke bu sektörde ileri olan ülkelere yaşlı bakıcı temini için başvurmuştur. Yaşlı bakıcılığı hizmeti bu denli ihtiyaç duyulan bir hizmet olduğundan ülkelerde yetişen yaşlı bakıcı sayısı hızla artmıştır. Yaşlı bakıcılarının her türlü hastalık konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Yaşlı birey herhangi bir hastalıktan muzdaripse yaşlı bakıcı soğukkanlılıkla yaşlı bireyin tedavisini gerçekleştirebilmelidir. Sağlık Toplum Derneği tarafından kararlaştırılan uluslar arası standartlarda yetiştirilen yaşlı bakıcılar, protokol kapsamında profesyonel hizmet vermeyi amaçlarlar. Uygun yeterliliği sahip adaylar özel sektör dâhil olmak üzere birçok kurumda çalışmaya hak kazanırlar. Sertifika geçerliliği ve eğitim kalitesi bu gibi ince işlerde oldukça önemli bir konudur. Yaşlı bireye verilmesini arzu ettiğiniz hizmet şeklini yaşlı bakıcıya tarif ederek size en uygun görünen eğitimi alabilirsiniz. Yaşlı bakıcılar, uyguladıkları hizmetlerin yeterliliği ve verimliliğine bakılarak işlerinde yükselme imkânına sahip olurlar. Bu nedenle işlerinde meydana gelen herhangi bir aksaklık ilgili kuruma bildirilmeli ve hata yapmak konusunda caydırıcı bir ortam yaratılmalıdır. Yaşlı bireyin bakıcıya ihtiyaç duyup duymadığı temel ihtiyaçlarını yerine getirirken izlediği tutuma bakılarak anlaşılabilir.

Bir önceki yazımız olan Yatılı Hasta Bakıcıları başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.