Yaşlı Bakıcı Yaşlıyı Gençleştirir

Bir insana bakabilme konusunda en önemli yaklaşım, empati duygusu olarak bilinir. Şayet bakılacak olan kişi, bir bebek veya çocuk ise ayrı bir hassasiyet; yaşlı ya da hasta ise farklı bir yaklaşım gerekir. Bu noktada yaşlı bakıcı olabilmenin ön koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sakin ve soğukkanlı kişilik.
  • Kendisini geliştirmeye meraklı olma yetisi.
  • Güçlü empati yeteneği.
  • Sağlam sorumluluk bilinci.
  • Dinamik hizmet anlayışı.

Vasıflar!

Yaşlı bakımı yapabilmek için evvela onun da bir zamanlar genç olduğunu hatırlamak gerekir. Hatırlanan bu düşünce ile nasıl davranılması konusunda yeni yaklaşımlar getirilebilir; fakat yaptığınız işin ona karşı verilen bir nimet olduğunu düşünmeyiniz. Yaşlı, kendisine gösterilen yakınlığı bağ kurarak hissetmek ister: tıpkı bir bebek gibi…

Yaşlı kişilere bakabilmek için ya ona karşı yakınlık ya da onun yakınları tarafından hizmet talebi duymak gerekir. Yaşlıya bakan yaşlı yakını, yapacağı işin her noktasını pek tabi ki bilemez. Bu sebeple konu üzerine yüksek tecrübeler edinmiş biri ile çalışmak, çok daha akıllıca olur. Tabi herkes için böyle bir imkan olmaz; fakat imkanı olanlar adına bu durumu dile getiriyoruz.

Yaşlı bakımı için gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olan yaşlı bakıcı, doğru şekilde bulunduğu zaman size fayda sağlar; aksi takdirde size yarat getirmek yerine ancak zarara neden olur. Yaşlı bakıcının nasıl doğru bir şekilde bulunacağı konusu ise uzun zamandır konu ile alakalı firmalar tarafından yürütülüyor. Danışmanlık firmaları, yaşlı bakımının gerekli olan tüm hususlarını dikkatle ele aldığından dolayı yaşlıya bakacak kişiyi de rahatlıkla eleyebilir. Tabi sizin göreviniz, yalnızca yaşlı birey için bakıcı bulmak değil; aynı zamanda bakıcı ve yaşlı arasındaki diyaloğu da kontrol etmektir.

Doğru Tercih!

Danışmanlık firmaları, yaşlı bakıcı konusunda önemli kriterler ile çalışır ve sizin için doğru tercihi yapma konusunda büyük adımlar atar. Bu konuda hizmet veren firmalar arasından dilediğinizi seçmeli; fakat seçtiğiniz firmanın alanında yeti sahibi olduğuna dikkat etmelisiniz. Yaşlınıza baktırmak için ona kendiniz yakan yakın olacak birisini seçin!

Bir önceki yazımız olan Huzurlu Ve Sağlıklı Bir Yaşlılık Dönemi İçin Yaşlı Bakıcısı Tercih Edin başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.