Yaşlı Bakıcı Yaşlıyı Gençleştirir

Bakıcılık müessesi, bakımdan ya da yalnızca bakıma muhtaç durumdaki bireyi daha iyi noktaya taşımaktan çok daha ilerideki mevzuları kapsar; kısaca insan bakımı ile eşya bakımı arasında temel ve derin farklar bulunur. Her şeyden evvel ilk bilinecek mevzuyu anlayabilmek adına insanın psikolojik evrelerine dönmemiz gerekir ki bu durumda yaşlıya veya hastaya karşı ne gidi tedbirler almamız lazım olduğunu bilebiliriz.

Bakım yapılacak şahıs, şahsi özelliklerine bağlı kalmakla beraber farklı muamele görmeye muhtaç olduğu için onu dikkatlice etüt etmek ve onun bakımını bu sayede kusursuz hale getirmek bakımın kaliteli olması hususunda büyük önem taşır.

Yaşlı Bakıcının Çalışma Alanı

Yaşlı bireyler için hizmet veren yaşlı bakıcı,

  • Gerektiğinde bildiklerini dile getirmemeli, yaşlının yaşam enerjisi bulması adına onun bildiği şeyleri göstermesine izin vermelidir.
  • Titiz, ciddi, disiplinli, güler yüzlü, samimi, hoş sohbet karaktere sahip olmalıdır ki yaşlının kendini iyi hissetme oranı artsın. ( Tüm bu sıfatlar, doğru zamanlarda farklı şekillerle insanda vuku bulabilir. Bunların bir arada olması, herhangi bir tezat yaratmaz. )
  • Hem yaşlı hem de yaşlının yakınları ile doğrudan irtibat haline kaldığı takdirde bakım serüveni daha yüksek standartta olur.

Hangi Bakıcıyla Nasıl Görüşülmeli?

Ailesi veya yakınları için yaşlı bakıcı tutmak isteyen birey,

  • Her şeyden önce bu konuda yüksek tecrübeye sahip olan danışman firmalar ile ortak hareket edebilir.
  • Bildiklerinin dışına çıkarak konuyla ilgili araştırma yapmalıdır ki oluşabilecek tek mükemmel sonuç ortaya çıksın.
  • Tutacağı yaşlı bakıcıyı kendi haline bırakmak yerine sürekli denetlemeli ve her şeyden önemlisi yaşlı bireyi önemsediğini hem ona hem de bakıcıya büyük çapta belli etmelidir.

Hizmet veren yaşlı bakıcı, yaşlının gençleşmesini sağlar! Bu gençleşme, insandaki yaşam enerjisinden kaynak bulur ve bu sayede mümkün hale gelir; zira yapılan araştırmalarda insandaki yaşlanmanın en büyük sebebi olarak stres görülmüştür ki mutsuz hayat da stresin temelini oluşturur. Birey ne kadar mutlu olursa hastalıklardan o kadar uzaklaşır; uzaklaştığı ölçüde de gençleşmeye, daha sağlıklı günlere merhaba demeye başlar.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Neler Yapar? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.