Yaşlı Bakıcı ve Yaşlı Bakımının Gerekleri

Yaşlı bakımı, kendisine has olan yöntemleri ile doğru metotların uygulanması sayesinde başarılı bir biçimde yaşlıyı hayatta tutmayı hedefler. Buradaki önemli kısım, doğru metotların geçerli ehliyete sahip kişiler tarafından uygulanmasıdır; zira her yaşın ve karakterin kendisine has kilitleri olur, bu kilitleri açabilmek için alanında tecrübeli kişilerin varlığı da büyük önem taşır.

Kimler Bakıcı Olabilir?
Danışman firmalarca görevlendirilmek üzere yaşlı bakıcı olmak isteyen bireyler,

  • Çok dikkatli hareket eden kişiler olmalıdır ki yaşlının yaşam kalitesi bir an dahi düşmesin.
  • Sabırlı, bakımlı, neşeli, pozitif, şefkatli bir karaktere sahip olarak bakım çalışmasını yapmalıdır.
  • Maddi unsurların önüne manevi hazları yerleştirip, ondan sonra yaşlıyla iletişime geçmelidir.

Yaşlının doğru metotlarla bakımı, bilinen birtakım doğruların terk edilmesine vesile olarak; aslında yanlış olan işlemleri yaşlının hayatından çıkarır. Sıradan bir bireyin tüm bunları bilmesine asla olanak yoktur; işte bu yüzden danışman firmalarca yaşlı bakıcı servisi verilir.

Servisin Önem Değeri

  • Muayene, ilaç, doktor, hasta süreçlerinin etkin ve efektif şekilde takip edilmesi.
  • Doğru beslenme, hareket, sosyalleşme gibi çalışmalarla yaşlının yaşam kalitesinin artırılması.
  • Manevi haz, arkadaşlık gibi başlıklar sayesinde yaşlıdaki psikolojik çöküntülerin önüne geçilmesi

Yaşlıya yapılan bakım, yukarıda belirtilen 3 ana kriter üzerinden gerçekleşir. Bu kriterlerin %100 oranda vuku bulması adına alanında tecrübeli olan yaşlı bakıcı varlığı adeta elzemdir; zira daha önce denenmişi tekrar denememek, ancak tecrübeli kişilerin elinde olan bir durumdur.

Nasıl Hareket Edilmeli?

Yaşlı bakımını doğru şartlar altında sağlayabilmek adına gece, gündüz ya da tüm gün şeklinde farklı hizmetlerden yararlanılabilir. Elbette hizmeti sağlayacak kişinin yeterli kalifikasyona sahip olduğundan emin olabilmek için ön görüşme yapılır; fakat bir kişiye ait iyi veya kötü tarafları bir kerede anlamak olanaksızdır. Bu sebeple konunun hakimi olan danışman firmalar ile irtibata geçmek, olası en doğru kararlar arasında başı çeker; zira onlar, çalışacakları kişileri onlarca kez deneyerek en doğru sonuca ulaşmanın hakiki yollarını bulurlar. İsteğe bağlı şekilde adaylar arasında tercih yapılarak arzu edilen kişi ile uzun süreli şekilde çalışılabilir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Nasıl Hizmet Verir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.