Yaşlı Bakıcı Tutarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Herkesin bir gün yaşlanacağı ve birtakım sıkıntılar yaşayabileceği dünya hayatında yaşlılar için yapılması gereken güzel bir hizmet olan bakıcılık çok zaruri bir hizmet sektörüdür. Her yaşlı insan evlatları tarafından bakılmak ister ancak günümüz hayat şartları buna müsaade etmiyor ki hem bayan hem da erkek çalıştığı için yaşlı kimsenin yanında kalacak birileri lazımdır. Bu gibi durumlarda kulaktan dolma bilgiler ile hareket edip bir amatör bakıcı tutmak yerine bunun eğitimini almış, bu konuda sertifikalı ve tecrübeli bir kişiyle anlaşmak çok daha doğru olacaktır. Bu açıdan ise en büyük sorun bu tip bir profesyonel bakıcı bulmaktır ki bu konuda faaliyet gösteren yaşlı bakıcı firmaları en iyi çözüm olacaktır.

Bu firmalar aracılığıyla alınacak yaşlı bakıcı hizmetinde dikkat edilmesi gereken ilk şey bakıcının güler yüzlü ve insanları seven birisi olmasıdır. Çünkü rahatsızlıklar, yaşlılığın verdiği bir takım komplikasyonlar, ruh halindeki değişimler, yalnızlık gibi etkenler sebebiyle yaşlı kimseler çok daha kırılgan ve bir çocuk gibi ilgiye muhtaç oluyorlar. Bakıcı bu açılardan onların içindeki bu ruh halini anlayabilecek ve onlara sevgiyle yaklaşabilecek kimseler olmalıdır. Tüm bunlara ek olarak teknik anlamda bir yaşlı bakıcısında bulunması gereken başka özellikler de vardır. Eğitimli olmalı ve sağlık işlerinden belli oranda anlamalıdır. Damar yolu açma, enjeksiyon yapma, ilaçların hazırlanması gibi işlerde pozisyon alamayan bir bakıcı iyi hizmet veremez.

Yaşlı bakıcı hizmeti verecek olan kişi hastayı sağlık kuruluşlarına götürebilmeli, onun ihtiyacı olan şeyleri alabilmeli, temizlik ve yemek konusunda da yardımcı olabilmelidir. Ayrıca yatılı olan bakıcılar hastanın ayağa kalkamadığı durumlarda mutlaka ona refakat edebilmeli ve dikkatli kişiler olmalıdır. Yaşlılar çok fazla ilaç kullandıklarından bu ilaçların veriliş tarzlarını ve saatlerini aksatmamalı ve onları rahatlatmalıdır. Hastalık durumlarında ve acil gelişen istenmeyen durumlarda soğukkanlı kalabilmeli, gerekirse ilk ve acil olan müdahaleyi yapabilmelidir. Tüm bu genel özellikler kaliteli bir yaşlı bakıcısında bulunması gereken ve kesinlikle profesyonel kişiler tarafından verilebilecek çok önemli hususlardır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Sabır Kahramanıdır başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.