Yaşlı Bakıcı Tercihiniz Hayata Bakışınızı Değiştirecek

Zaman hızla akıp giderken, yaşayan tüm canlılar gibi insanlar da zamanla yaşlanmaya, geçmişte kolaylıkla yaptıklarını yaparken zorlanmaya başlarlar. Aile bireyleri tarafından ilk yıllarda “Biz bakarız” yaklaşımı ile yapılan ev paylaşımları ve evde bir odanın yaşlı kişiye tahsis edilmesi ile birlikte ilk zamanlar iyi ve güzel geçen günler, kısa süre içerisinde yerini farklı ve daha önce hiç düşünülmeyen sıkıntılara bırakır. Ev yaşantısının içinde kendine yer bulan yaşlılar için sorular sorun olmadan aile bireyleri en doğru çözümü bulmak zorunda kalırlar. Bu konuda alınabilecek en doğru karar şüphesiz yaşlı bakıcı hizmetinden faydalanmak olacaktır. Yaşlılık süresince yaşlı bireyin yanında bulunan ve odasının havalandırılmasından günlük konularda sohbet etmeye, hastalık zamanlarında alınacak ilaçlarının takibinden yakın çevrede yapılacak kısa yürüyüşlerde refakatçiliğe kadar yaşlı bireyim her anında yanında olacak yaşlı bakıcı ile bir hayatı aynı ev içinde paylaşmak doğal olarak ilk başta tüm aile bireylerine zor gelecektir. Ancak işini bilen ve hayatı yaşlı birey için kolaylaştırmanın yanında, ailenin diğer fertlerinin de yaşlı kişi ile arasında köprü görevi görebilen bir yaşlı bakıcı kısa sürede ailenin vaz geçilmezleri arasına girecektir.

Yaşlı kişilerin eşyalarına olan bağlılıklarının yanında odalarının da son derece bakımlı, temiz ve havadar olması gerekir. Yaşlıların odalarının bakımlı olması sağlıklı bir hayat sürmelerinin yanında, hayata yüksek moralle bakmalarında da büyük önem taşır. Bakıcıların dikkat etmesi gereken bir bşka önemli konu da, yaşlı bireylerin kişisel bakımlarının periyodik olarak düzenli şekilde yapılmasıdır. Temizlik sağlık açısından en önemli konuların başında gelmektedir ve kişisel temizliklerini yapamayan yaşlı bireyler hastalık risklerine karşı oldukça büyük riskler taşırlar. Bu nedenle bakıcılar kişisel temizlik konusunda da yaşlıya ve ailesine son derece yardımcı olmaktadırlar.

Yaşlıların iyi zamanlarında can yoldaşı olup, dertleriyle ilgilenen ve hayatı onlar için kolaylaştıran bakıcılar hastalık süreçlerinde de almış olduğu ilaçları ve ilaçlara vücudun gösterdiği reaksiyon ile ilgili bilgileri de doktora ileterek tedavi sürecine yardımcı olmaktadır. Bakıcılar, özellikle son yıllarda ülkemizde hak ettiği ilgiyi görmeye başlamış, dünyada geçerli mesleklerden biridir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı İçin Profesyonel Yardımın Önemi başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.