Yaşlı Bakıcı Sizi Mağdur Etmesin

Nasıl ki çocuğunuz için ya da evinizdeki bir hasta için bakıcı ararken dikkatli, titiz davranıyorsanız bu bakmakla yükümlü olduğunuz bir yaşlı için de geçerli oluyor. Bakılacak kişi ister anneniz ister babanız ya da bir akrabanız olsun onunla en iyi şekilde ilgilenilmesini istersiniz. Lakin sonuç her zaman öyle olmayabilir ve siz mağdur duruma düşebilirsiniz tabii yaşlı olan bakıma muhtaç kişi daha büyük hasar görecektir. Bu durumda anlarsınız ki yapacağınız seçim oldukça önemli. Her işin kendine göre zorlukları, katlanılması gereken güçlükleri var ve siz bu güçlükleri atlatabilecek birisini seçmelisiniz. Yaşlı bakıcı ararken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var ve bunlara uygun bir seçim yaptığınızda pişman olma olasılığınız da kalmayacaktır.

Bu iş için maneviyat çok önemli olsa da ilk olarak gözle görebileceğiniz şeylere dikkat etmelisiniz. İlk olarak işe alacağınız bakıcı temel gereksinimleri karşılayabilir birisi olmalı. Yeme, içme gibi konularda dikkatli ve titiz hareket eden birisi sizin için daha doğru olacaktır. Her iş için kişiler eğitim almalıdır ve yaşlı bakıcı olmak düşünüldüğü kadar kolay değildir ve ciddi bir eğitim süreci gerektirir. Temel eğitimler dışında kişinin yaşlı psikolojisi hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Zamanla hiçbir arkadaşı kalmayacak olan kişiye nasıl yaklaşması gerektiğini bilmeli, onun neler düşünebildiğini tahmin edebilmeli, iletişim kesintisi engellenmelidir. Sağlık alanında bilgiye sahip olmalıdır. Kişi tamamıyla hasta olmasa da yaşından dolayı dikkat edilmesi gereken kurallar olabilir. Bu konularda doğru hareket edecek birsini seçmelisiniz.

Yaşlı bakıcı seçiminde dikkat edilecek bir diğer şeyse eğitim kadar önemli olan maneviyattır. Bu anında anlaşılacak bir şey olmamakla birlikte hisleriniz sizi yanıltmayacaktır. Yaşlılık insanları kötü etkiler. Tek tek arkadaşlarınızın ölüyor olması, bakıma muhtaç bir hale düşüyor olmanız, çevrenize yük olduğunuzu düşünmeye başlamanız… Tüm bunlarla başa çıkılabilmesi için pozitif enerjiye sahip, sabırlı ve merhametli birisini seçmelisiniz. Bu işi, sevabına bakıverelim şu yaşlıya hem para da kazanırız diyen birisine değil; işin sorumluluğunu üstlenebilecek, yaşlılarla geçinebilecek, sayılan özelliklere sahip birisine verdiğiniz takdirde yaşlı bakıcınız olacak kişi sizi mağdur etmeyecektir. Siz de hem sizin hem bakıma muhtaç kişi için en doğru kararı böylece vermiş olabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Günümüz mesleği ‘’Yaşlı Bakıcısı’’ başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.